DİĞER İÇERİKLER

SOSYAL HESAPLAR

Burundi Devlet Başkanı'ndan Eş-Şebab uyarısı

Burundi Devlet Başkanı Pierre Nkurunziza, yakında bazı ülkelerin Eş-Şebab tarafından saldırıya uğrayacağını iddia etti.

7 Yıl Önce
2015-05-17 17:37:05

AA'da yer alan habere göre, Burundi'de başarısız darbe girişimine maruz kalan Devlet Başkanı Pierre Nkurunziza, Eş-Şebab örgütünün yakında saldırabileceği uyarısında bulundu.

Darbe girişimin ardından ilk kez basın önüne çıkan Nkurunziza, "Şebab örgütünün, yakın zamanda Burundi, Uganda ve Kenya'ya saldıracağı bilgisine ulaştıklarını" belirterek, "Telefonda Uganda ve Kenya devlet başkanlarıyla Şebab örgütünün tehditleri hakkında konuştuk" dedi. 

Devlet Başkanı Nkurunziza kısa süren basın toplantısında, darbe girişimi ve tutuklamalara ilişkin herhangi bir açıklama yapmadı.  

"Seçimlerin ertelenmesi için herhangi bir itiraz yok" 

Öte yandan Devlet Başkanı Pierre Nkurunziza'nın Danışmanı Willy Nyamitwe, gelecek ay yapılması planlanan cumhurbaşkanlığı seçimlerinin ertelenmesine yönelik herhangi bir talebin bulunmadığını ancak konuyla ilgili kararın Bağımsız Ulusal Seçim Komisyonu'na ait olduğunu ifade etti.

"Ertelenme durumunda seçimlerin yasalar çerçevesinde düzenlenmesi için elimizden geldiği kadar çalışacağız" diyen Nyamitwe, Nkurunziza'nın iktidar partisinin adayı olduğunu hatırlattı.

İktidardaki Demokrasi Kuvvetleri Savunma Ulusal Konseyi Partisi'nin (CNDD FDD) Devlet Başkanı Nkurunziza'yı 26 Nisan'da aday göstermesinin ardından halk sokaklara dökülmüştü. 

Eski Genelkurmay Başkanı ve eski İstihbarat Şefi General Gaudefroid Niyombare, çarşamba günü ülkede muhaliflerin sesi olarak bilinen başkent Bujumbura'daki Afrika Radyosu'na verdiği demeçte, Devlet Başkanı Nkurunziza'nın görevden alındığını ve hükümetin dağıldığını iddia etmişti.

Burundi'deki krize çözüm yollarını görüşmek amacıyla düzenlenen Doğu Afrika Topluluğu (EAC) Zirvesi için Tanzanya'da bulunan Nkurunziza, darbe haberleri üzerine ülkesine gitmek istemiş, hava sahasına giriş izni verilmemesi nedeniyle Tanzanya'ya dönmek zorunda kalmıştı.

Burundi Devlet Başkanlığı ise darbe girişiminin başarısız olduğunu açıklamıştı. 

Nkurunziza, perşembe günü ülkesine dönerken, darbe girişiminde bulunanlar arasında yer alan eski Savunma Bakanı General Cyrille Ndayirukiye de başarısız olduklarını kabul etmişti.

Genelkurmay Başkanlığı, Devlet Radyo ve Televizyon Kurumu (RTNB) tarafından yayınlanan açıklamada, darbeye destek veren 12 askerin öldüğü, 35'inin yaralandığı ve 40'ının tutuklandığı ayrıca hükümet yanlısı 8 askerin yaralandığı kaydedilmişti. Açıklamada, darbe girişiminde bulunan generallerden 3'ünün tutuklandığı ifade edilmişti.

Güvenlik kaynakları, darbe girişiminde bulunanların başındaki Niyombare'nin tutuklandıktan bir süre sonra kaçmayı başardığını ve henüz bulunamadığını bildirmişti.

Bu yazı Timeturk.com'dan alınmıştır.

YORUMLAR (0)

enes

Vay be bu a.hakan ne ihlaslı adam....değil mi nevzat çiçek! !!! Bak hazır eli değmişken demirtaşı da Milli kahraman yaptı....

Görüş Bildir Bizimle Paylaş