DİĞER İÇERİKLER

SOSYAL HESAPLAR

Burundi'deki siyasi kriz

Burundi'deki siyasi kriz

20.06.2015 17:08:54
BM Genel Sekreteri Ban Ki-moon, Burundi'deki siyasi krize çözüm bulmak için Senegalli Abdoulaye Bathily'yi arabulucu olarak görevlendirdi.

Burundi Dışişleri Bakanı Alain Aime Nyamitwe basına yaptığı açıklamada, BM'nin görevden ayrılan eski arabulucu Said Djinnit'in yerine Bathily'yi görevlendirdiğini açıkladı.

Nyamitwe, muhalefet ve sivil toplum kuruluşlarının talep ettiği seçim takviminin ve Pierre Nkurunziza'nın 3. kez devlet başkanı seçimine adaylığının iptali dışında hükümetin her konuda diyalog oluşturmaya hazır olduğunu da vurguladı.

Öte yandan polis kaynakları, başkent Bujumbura'da devam eden gösterilerde 11 polisin yaralandığını ifade etti.

Muhalefet, Djinnit'in Tanzanya'da geçen ay düzenlenen zirvede Devlet Başkanı Pierre Nkurunziza'nın 3. kez göreve gelmesine olumlu baktığını açık açık dile getirdiğini öne sürerek hükümeti desteklediğini iddia etmişti.

Djinnit ise geçen hafta basına yaptığı açıklamada, muhalefet ve sivil toplum kuruluşlarının talepleri üzerine Burundi'deki krizde arabuluculuk görevinden vazgeçtiğini söylemişti.

Devlet Başkanı Pierre Nkurunziza'nın resmen adaylığını duyurduğu 25 Nisan'dan sonra muhalefet ve sivil toplum kuruluşları, protesto için sokaklara dökülmüştü. Gösteriler sırasında aralarında asker ve polislerin de bulunduğu 70 kişinin öldüğü, 500'e yakın kişinin yaralandığı, 500'den fazla kişinin gözaltına alındığı açıklanmıştı.

Ülkede yerel seçimlerin 29 Haziran'da, devlet başkanı seçimi 13 Temmuz'da ve senato seçimleri 24 Temmuz'da planlanıyor.

Bu yazı Timeturk.com'dan alınmıştır.

YORUMLAR (0)

murathan

TÜRKİYE BÖLÜNÜYOR HAYIRLI OLSUN,KÜRTLERDE AKP SAYESİNDE AİDİYET DUYGUSU KALMADI,KÜRTLER BU SAYEDE DAHA DA KENETLENMEYE BAŞLADI,ZİHNİYETTE AYRILDI EHH YAKINDA AKP NİN SAYESİNDE FİZİKİ AYRILIKTA GERÇEKLEŞİR İNŞALLAH,HERKES KENDİ YOLUNA..

Görüş Bildir Bizimle Paylaş