DİĞER İÇERİKLER

SOSYAL HESAPLAR

Burundi'de yeni hükümet kuruldu

Devlet Başkanlığı'ndan yapılan yazılı açıklamada, Nkurunziza'nın 5'i kadın, 3'ü muhalefet partisinden oluşan 19 üyeli yeni kabineyi kurduğu belirtildi.

7 Yıl Önce
2015-08-25 10:51:14

AA'nın haberine göre, Açıklamada, yeni kabinede muhalefetten Agathon Rwasa'nın liderliğini yaptığı Ulusal Kurtuluş Halk Partisi'nden (FNL) Ir Serges Ndayiragije'yi Yönetişim Bakanı, Felix Mporerimana'yı Kamu Hizmetleri Bakanı, Jeanne d'Arc Kagayo'yu da Bölgesel Kalkınma Bakanı olarak görevlendirdiği kaydedildi.

Burundi'de 21 Temmuz'da düzenlenen devlet başkanı seçiminde oyların yüzde 69,41'ini alarak 3. kez iktidara gelen Nkurunziza 20 Ağustos'ta yemin etmişti. Türk Telekom Reklamı

Burundi'de 10 yıldır iktidarda bulunan Nkurunziza, hükümet ile silahlı gruplar arasında 28 Ağustos 2000'de imzalanan Aruşa Anlaşması'ndaki devlet başkanının yalnızca iki kez seçilebileceğine ilişkin maddeye rağmen, 3. kez adaylığını açıklamıştı.

Anayasa Mahkemesi de "2005'te atamayla göreve gelen Nkurunziza'nın devlet başkanı seçimi için 3. kez aday olmasının önünde yasal bir engel bulunmadığı" yönünde karar bildirmişti.

Nkurunziza'nın resmen adaylığını duyurduğu Nisan ayı sonunda muhalefet ve sivil toplum kuruluşları protesto için sokaklara döküldü. Şiddet eylemlerinde bugüne kadar 130'dan fazla kişi yaşamını yitirirken, binlerce kişi de başka ülkelere kaçmak zorunda kaldı.

Bu yazı Timeturk.com'dan alınmıştır.

YORUMLAR (0)

Görüş Bildir Bizimle Paylaş