DİĞER İÇERİKLER

SOSYAL HESAPLAR

Burundi'de gergin seçim kaosu sürüyor

Burundi'de muhalefet, genel seçim sonuçlarını reddetti.

09.07.2015 11:33:41

AA'nın haberine göre, İktidardaki Demokrasi Kuvvetleri Savunma Ulusal Konseyi Partisi'nin Başkanı Pascal Nyabenda, sonuçlardan memnun kaldıklarını belirtse de muhalefetten Ulusal İlerleme Birliği Partisi'nin genel sekreteri Gaston Sindimwo, Ulusal ve Bağımsız Seçim Komisyonu'nun meclisteki sandalye dağıtımına ilişkin seçim yasalarına uymadığını öne sürdü.

Seçim komisyonunun çekimser oy kullananları da dikkate alarak oyları sayması gerekirken bunu yapmadığını iddia eden Sindimwo, partisinin Anayasa Mahkemesine şikayette bulunacağını belirtti.

Muhalefetten Ulusal Kurtuluş Hareketi Başkanı Agathon Rwasa ise bağımsız basın ve gözlemcilerin izlemediği bir seçimin inandırıcı olamayacağını ifade ederek, seçim sonuçlarının kabul edilemeyeceğini vurguladı.

Geçen hafta düzenlenen genel seçimlere katılım oranının yüzde 74'e yakın olduğunu açıklayan seçim komisyonu, seçimler sonucu iktidardaki partinin meclisteki 100 sandalyeden 77'sini kazandığını, seçimleri boykot ettiğini duyuran muhalefetteki Umut Bağımsızları koalisyonunun boykota rağmen 21 milletvekili çıkardığını ve yine muhalefette bulunan Ulusal İlerleme Birliği Partisi'nin ise 2 milletvekilliği elde ettiğini bildirmişti.

Devlet Başkanı Pierre Nkurunziza'nın resmen adaylığını duyurduğu 25 Nisan'dan sonra muhalefet ve sivil toplum kuruluşları, protesto için sokaklara dökülmüştü. Gösteriler sırasında 89 kişi yaşamını yitirdi.

Burundi'de geçen hafta yerel seçimler ile genel seçimler yapıldı. Ülkede devlet başkanlığı seçiminin 13 Temmuz'da, senato seçimlerinin de 24 Temmuz'da yapılması planlanıyor.

Bu yazı Timeturk.com'dan alınmıştır.

YORUMLAR (0)

selim

iran tarihi boyunca hep musluman ulkeler ile savasmis hic kafir bir devletle savasmamis...ama su an ki hukumet cozum surecini ve PKK nin sehirlere yerlesme surecini iran sempatizanligi herkesce biline besir atalay nazaretinde yapmis ve ulkeyi bolumenin esigine getirmistir...Bu ihanetlere bos bos bakan musluman kardeslerimiz ne zaman uyanacaklar merak ediyorum...

Görüş Bildir Bizimle Paylaş