DİĞER İÇERİKLER

SOSYAL HESAPLAR

'Bursa İpeği Hayat Buluyor' projesi başladı

'Bursa İpeği Hayat Buluyor' projesi başladı

7 Yıl Önce
2015-06-02 20:03:39
Bursa'nın en önemli kültürel ve ekonomik değerlerinden biri olan ipeğin, gelecek nesillere tanıtılması amacıyla gerçekleştirilen "Bursa İpeği Hayat Buluyor" projesi pilot okulda başladı.

Bursa Büyükşehir Belediyesi Kültür ve Turizm Dairesi Başkanlığı tarafından ipekçiliğin ve ipek böceği evrelerinin çocuklara tanıtılması ve uygulamalı olarak öğretilmesi amacıyla gerçekleştirilen proje kapsamında düzenlenen törende, Muradiye İpek Fabrikası'nın yanında eğitim ve öğretime devam eden öğrencilere, eğitim setleri Büyükşehir Belediye Başkanı Recep Altepe tarafından verildi.

Altepe, burada yaptığı konuşmada, ipeğin Bursa için önemine değindi. Altepe, ipekçiliğin uzun yıllardır ihmal edilen bir değer olduğuna işaret ederek, "Bursa ile özdeşleşen ve kentin ekonomik değerlerinden biri olan ipek böceği ve ipek üretiminde 11 Eylül İlkokulu pilot okul olarak belirlendi. Bursa, nimetleri bol olan bir şehir. Bursa'nın ipeği, yüzyıllar boyunca kentin markası olmuş ama son zamanlarda unutulmuş olan bir değerimiz. Her alanda olduğu gibi Bursa'nın ipeği de ayrıcalıklı ve dünyada bir numara. Bunun farkında olmalıyız. Bugüne dek gözardı edilmiş olan Bursa ipeğini ve ipekçiliği yeniden canlandırmayı istiyoruz" diye konuştu.

Bursa ipeğinin yüzyıllar boyu Avrupa'da dünya saraylarında yoğun rağbet gördüğünü hatırlatan Altepe, "Bursa'da bu ipekleri yetiştiren bölge Muradiye ve Hamzabey bölgesi. Bu ipeklerin dokunduğu, işlendiği ve ürün haline getirildiği yer eski Bursa. Bu yüzden projeyi 11 Eylül İlkokulu'ndan başlatalım istedik. Bursa ipeğimiz yeniden dünya markası olsun, Bursa tekrar dünya gündemine girsin" dedi.

- Kozasını getiren öğrenci ödüllendirilecek

Altepe, Bursa ipeğinin yumuşaklığı, beyazlığı ve parlaklığı ile ayrı bir önemi olduğunu söyledi. Bursa'nın farkını öne çıkarmak istediklerini dile getiren Altepe, çocukların tırtıl halindeki ipek böceği bulunan kutularda kozanın üretimini görerek öğreneceğini, taze dut yapraklarıyla beslenecek tırtılların da 15-20 günde kozalarını öreceğini anlattı.

Kozalarını okullarına teslim eden öğrencilerin ödüllendirileceğini de ifade eden Altepe, Bursa'da yeniden en güzel ipekli kumaşların üretilmesini arzu ettiklerini sözlerine ekledi.

Bu yazı Timeturk.com'dan alınmıştır.

YORUMLAR (0)

Mehmet Şeker

Kahraman bunlar kahraman... Sessiz sedasız kimseler görmediği halde bile milletin hakkını yedirmeyen memur işte budur. Allah yolunu açık etsin

SON VİDEOLAR

Görüş Bildir Bizimle Paylaş