DİĞER İÇERİKLER

SOSYAL HESAPLAR

Bursa'daki kuş gribi karantinası

Bursa'daki kuş gribi karantinası

7 Yıl Önce
2015-06-02 17:34:46
Bursa Gıda, Tarım ve Hayvancılık Müdürü Ömer Çelik, Mudanya ilçesinde karantina uygulaması başlatılan çiftlikte kuş gribi vakasının kesinleştiğini ve 116 bin 117 tavuğun itlaf edildiğini bildirdi.

Çelik, yazılı açıklamasında, Balabancık Mahallesi'ndeki çiftlikte tavuk ölümlerinin 24 Mayıs'ta başladığını belirtti.

Telef olan tavuk sayısının artması üzerine 29 Mayıs'ta Pendik Veteriner Kontrol Enstitüsü'ne 6 tavuk gönderildiğini aktaran Çelik, "İşletmede yapılan incelemede, yaklaşık 123 bin kanatlı hayvandan 6 bine yakınının 5 gün içinde öldüğü ve ölümlerin artarak devam ettiği görülmüştür. İlk incelemelerde 3 kilometre yarıçaplı koruma alanı içerisinde bulunan Mudanya'ya bağlı Balabancık ve Çekrice mahalleleriyle Nilüfer ilçesine bağlı Gökçeköy ve Büyükbalıklı mahallelerinde köy tavuklarında herhangi bir ölüme rastlanmamıştır ancak inceleme, araştırma ve sağlık tarama çalışmaları devam etmektedir" ifadesini kullandı.

Çelik, enstitüye gönderilen numunelerin aynı gün incelenip hızlı test sonuçlarının gece geç saatlerde kendilerine bildirildiğini ifade etti.

Gıda, Tarım ve Hayvancılık Bakanlığı ile enstitü yetkilileriyle görüşmeleri sonucu söz konusu işletmedeki tavukların itlafına karar verildiğini vurgulayan Çelik, şunları kaydetti:

"29 Mayıs-1 Haziran tarihlerinde, İl Müdürlüğümüz, Mudanya İlçe Müdürlüğü ve Mudanya ekipleri ile yapılan çalışmalar neticesinde 116 bin 117 tavuk itlaf edilmiş ve derin çukurlar açılarak gömülmüştür. İşletmedeki temizlik ve dezenfeksiyon işlemleri devam etmektedir. Pendik Veteriner Kontrol Enstitüsü Müdürlüğünden, vaka ile ilgili muayene ve analiz raporu İl Müdürlüğümüze ulaşmış, olayın avian influenza H5N1 (kuş gribi) olduğu kesinleşmiştir. Gözetim bölgesi olan 10 kilometre yarıçaplı alanda bulunan Mudanya ve Nilüfer ilçesine bağlı 28 mahallede sağlık tarama çalışmaları devam etmektedir. Şu ana kadar başka ölüm vakası bildirilmemiştir. İlimizde daha önce alınan komisyon kararı gereğince kanatlı hayvan pazarlarının kapalı tutulmasına devam edilmektedir. Semt pazarlarında yapılan denetimlerle kanatlı hayvan satışına da izin verilmemektedir."

Çelik, itlaf çalışmalarında görev alan yaklaşık 90 kişi ile işletme sahibi ve çalışanların İl Sağlık Müdürlüğü ekiplerince sağlık kontrolünden geçirildiğini ve gerekli önlemlerin alındığını duyurdu.

Bu yazı Timeturk.com'dan alınmıştır.

YORUMLAR (0)

adil mehdiyani

acemler kendilerini bişey zannediyor. tarihte grekleri yenmenin dışında hiçbir askeri başarısı olmayan zavallılar. 1200 yıldır TÜRK hakimiyetttinde kalmış toprakları , gülüyorum bir de artistik yapıyorlar ya çevreye... özellkle Türklere.

Görüş Bildir Bizimle Paylaş