DİĞER İÇERİKLER

SOSYAL HESAPLAR

Bulgaristan-ABD askeri ilişkileri

Bulgaristan-ABD askeri ilişkileri

01.06.2015 18:34:36
ABD Kara Kuvvetleri Komutanı Korgeneral Frederick Ben Hodges, ABD ve Bulgaristan silahlı kuvvetlerinin ağustos sonunda düzenlenecek "Swift Results" tatbikatına hazırlandıklarını bildirdi.

İki günlük resmi ziyaretler için Bulgaristan'da Hodges, Bulgaristan Genelkurmay Başkanı Korgeneral Rumen Nikolov ile basına açıklama yaptı.

Bulgaristan'ın Novo Selo askeri üssünde eğitim yapan ABD'li askerlerin çalışmaları konusunda bilgi almak üzere geldiğini belirten Hodges, "ABD'nin piyade komandoları, Bulgar meslektaşlarıyla Balçık ve Tenevo askeri havalimanlarında tatbikat yapacaklar" dedi.

ABD askerlerin, Irak ve Afganistan'da Bulgar askerleriyle omuz omuza savaştıklarını anımsatan Hodges, ABD'nin bölgedeki bu ortaklığa önem verdiğini söyledi. Hodges, "Bulgaristan'ın coğrafi konumu ve komşu ülkeleri ile tarihi ilişkileri ülkenin bölgedeki olaylarında önemli bir rol getirir" diye konuştu.

Bulgaristan Genelkurmay Başkanı Korgeneral Rumen Nikolov da Bulgaristan'ın ABD ile 2006 yılında imzaladığı stratejik iş birliği anlaşmasının sağlam bir temel olduğunu söyledi. Son 9 yılda iki ülkenin ordularının 200'ü aşkın verimli eğitim ve tatbikat yaptığını bu yıl için planlanmış ortak tatbikat sayısının 70'i aşkın olduğunu duyurdu.

Hiçbir ülkeye veya reel operasyonlara ilişkin olmayan bu tatbikatların Bulgar ordusunun tecrübesini artırdığını söyleyen Nikolov, "Tatbikat sayısının daha da artırılması konusunda esnek davranıyoruz. Zira tatbikat sayısının azaltılması suç sayılabilir" dedi.

ABD ordusunun Bulgaristan'da "sosyal bir görev" yürüttüğünü belirten Simeonov, Bulgaristan'ın Novo Selo, Graf İgnatievo ve Bezmer'deki ABD'nin işlettiği üslerindeki halka ve şirketlere istihdam yaratıldığına vurgu yaptı.

Bu yazı Timeturk.com'dan alınmıştır.

YORUMLAR (0)

Emin SAĞDIÇ

Tebrikler. Ha gayret az kaldı bitecek. 'Boşaltması gerekiyor' değil 'derhal boşaltsın' diyeceksiniz.

Görüş Bildir Bizimle Paylaş