DİĞER İÇERİKLER

SOSYAL HESAPLAR

Brezilya'daki yolsuzluk skandalı

Brezilya'daki yolsuzluk skandalı

27.05.2015 12:01:28
Brezilya'da kamuya ait petrol şirketi Petrobras'taki yolsuzluk skandalıyla ilgili davada, kurumun eski Uluslararası Operasyonlar Başkanı Nestor Cervero beş yıl hapis cezasına çarptırıldı.

Federal yargıç Sergio Moro, Cervero'yu kara para aklama suçundan beş yıl hapse mahkum etti.

Savcılar, ocak ayında tutuklanan Cervero'nun yasa dışı faaliyetleri için sahibi olduğu Jolmey do Brasil şirketini kullandığını ve hesabına Uruguay ve İsviçre'deki şirketler yoluyla aktarılan haksız kazançla lüks bir apartman dairesi aldığını iddia ediyordu.

Ülkedeki en büyük petrol şirketi olan Petrobras'ın 2003-2008 yılları arasında yöneticiliğini yapan Cervero, şubat ayında da büyük inşaat ve mühendislik şirketlerinden Petrobras ile birtakım anlaşmalar yapmalarının garanti edilmesi karşılığında 40 milyon dolara yakın rüşvet almakla suçlanmıştı.

Bu dönemde şirket, Teksas'ta bir rafineriyi 1,2 milyar dolara satın almış ancak bu fiyatın rafinerinin önceki sahibinin ödediğinin 27 katı olduğu ortaya çıkmıştı.

Brezilya Devlet Başkanı Dilma Rousseff, 2003 ile 2010 yılları arasında devlete ait Petrobras'ın başkanlığını yapmıştı. Rousseff'in başkanlığı sırasında şirkette 800 milyon dolarlık yolsuzluk yapıldığı, ihalelere fesat karıştırıldığı, yetkililerin rüşvet aldığı iddia ediliyor.

Petrobras soruşturmasının, ekonominin güçsüzlüğü ve rekor seviyede düşük derecelendirmeler nedeniyle sıkıntı yaşayan Rousseff hükümetini zora soktuğu belirtiliyor.

Bu yazı Timeturk.com'dan alınmıştır.

YORUMLAR (0)

prof

hocam bizim siyasiler sizin eleştirilerinizi kavrama seviyesinde değiller. onlar alışmışlar şakşakçılığa. hepsi size kurban olsun.

Görüş Bildir Bizimle Paylaş