DİĞER İÇERİKLER

SOSYAL HESAPLAR

Bozdağ: Venedik Komisyonu raporu CHP metni gibi

Adalet Bakanı Bekir Bozdağ, Venedik Komisyonu raporunu eleştirerek 'CHP'nin internet sitesine girdiklerinde oradan indirecekleri bir metin' dedi.

5 Yıl Önce
2017-03-06 13:15:25

Bozdağ, Alman basınında ve bazı basın yayın organlarında yer alan Venedik Komisyonu'nun anayasa değişikliğine ilişkin raporunu değerlendirdi.

Bozdağ, bazı basın yayın organlarında yer alan Venedik Komisyonu'nun anayasa değişikliğiyle ilgili raporuna ilişkin, "Bu raporun hazırlanmasının ve Avrupa Konseyine sunulacak olmasının anlamı, Türkiye'nin referandum sürecini etkilemektir. Halkın bu referandumda 'hayır' demesini teşvik etmektir. Bir olumsuz algı oluşturulmasına katkı vermektir" dedi.

Raporun gizli olduğunu, henüz açıklanmadığını ifade eden Bozdağ, buna karşılık raporun basına sızmasının, sızdırılmasının etik ve kabul edilebilir bir durum olmadığını belirtti.

Taslak raporun medyada geniş yer bulduğunu bildiren Bozdağ, Venedik Komisyonu'nun, Avrupa Konseyinin anayasa yapım süreçlerinde değer verdiği uzman bir komisyon olduğunu dile getirdi.

Bozdağ, Venedik Komisyonu'nun Türkiye'de hükümet sistemini değiştiren anayasa değişikliğinin TBMM'de kabul edildikten sonra Türkiye'ye geldiğini hatırlatarak, şunları kaydetti:

"Venedik Komisyonu, Türkiye'ye danışmanlık, rehberlik yapıp anayasa değişikliğinin bazı yerlerinde olumlu değişiklikler yapılmasını arzu ediyorsa, değişiklik Anayasa Komisyonunda, TBMM Genel Kurulunda görüşülürken bu yönde açıklamaları olması veya Türkiye'ye gelip görüşmeler yapması lazımdı. Ama bu süreç bittikten sonra bütün bunlar yapılıyor. Komisyonun rapor hazırlamasının, Türkiye'ye danışmanlık, rehberlik yapmayla uzaktan yakından bir alakası yok. Çünkü Meclis süreci bitti. Bundan sonra bu metne kimsenin dokunma imkanı yok. Bu raporun hazırlanmasının ve Avrupa Konseyine sunulacak olmasının anlamı, Türkiye'nin referandum sürecini etkilemektir. Halkın referandumda 'hayır' demesini teşvik etmektir. Olumsuz algı oluşturulmasına katkı vermektir."

'GELİP ÇALIŞMA YAPMAK İÇİN ZAHMET ETMESELERDİ'

Venedik Komisyonu'nun referandum sürecine ilişkin raporuyla taraf olduğunu söyleyen Bozdağ, raporun adil ve objektif olmadığını dile getirdi.

Bozdağ, "Komisyon üyeleri Türkiye'ye gelip bu kadar çalışma yapmak için keşke zahmet etmeselerdi. Çünkü CHP'nin internet sitesine girdiklerinde oradan indirecekleri metinle, komisyonun hazırladığı metin neredeyse yüzde yüz örtüşen bir metin. HDP'nin, CHP'nin sitesi, bunları yan yana koyduğunuzda eşittir Venedik Komisyonu raporu çıkıyor. Objektif, adil bir rapor kesinlikle değil, kopya bir rapor. CHP'nin görüşlerini yansıtan bir raporu Türkiye'nin referans alması ve bu rapora değer vermesi beklenmemelidir" değerlendirmesinde bulundu.

Bu yazı Timeturk.com'dan alınmıştır.

YORUMLAR (0)

Görüş Bildir Bizimle Paylaş