DİĞER İÇERİKLER

SOSYAL HESAPLAR

Bomba yüklü araç belediyeye ait çıktı

Suruç'ta patlamaya hazır bomba düzenekleri bulunan aracın HDP'li Suruç Belediyesi'ne ait olduğu ortaya çıktı.

7 Yıl Önce
2015-08-23 10:59:16

Milliyet'in haberine göre, Van'da belediyeye ait kamyonun içinde bomba yapımına kullanılan patlayıcı ve malzemeler bulunduğu açıklanmıştı. Benzer bir olayın Şanlıurfa'nın Suruç ilçesinde de yaşandığı gün ışığına çıktı.

HDP'Lİ BELEDİYE ADINA KİRALANDI

Alınan bilgilere göre, Suruç'ta geçen şubatta 21 BA 158 plakalı bir mini kamyonette patlatılmaya hazır biçimde bomba düzeneği bulunmasının ardından harekete geçen Şanlıurfa Emniyeti, aracın HDP'li Suruç Belediyesi tarafından kiralandığını tespit etti.

POLİS ARAMASINDA ORTAYA ÇIKTI

PKK lideri Abdullah Öcalan'nın 15 Şubat 1999'da yakalanmasının yıldönümü olması nedeniyle olası olayları önlemek amacıyla Suruç'ta güvenlik önlemleri alan polis, 14 Şubat'ta Dikili Mahallesi Kanal Sokak'ta bir düğün salonunun arkasında park halindeki şüpheli araçta arama yaptı.

BOMBA ÇİVİLERLE GÜÇLENDİRİLDİ

Araçta uzaktan kumandalı kullanıma hazır el yapımı parça ve basınç etkili bombanın yanı sıra 14 adet fitil ateşlemeli el yapımı bomba bulundu. Bombanın küçük yangın tüpü üzerine hazırlanmış uzaktan kumandalı bombanın alıcı devresinin 2 pil ile çalıştığı, evresine çakmak tüpleri ve 100 kadar çivinin bantla sarılarak güçlendirildiği anlaşıldı.

500 METRELİK ALANDA ETKİLİ

1500 metre sinyal gönderme gücü bulunan vericinin kullanıldığı yaklaşık 1.5 kilogramlık patlayıcının patlaması halinde 500 metrelik alan içinde canlılar üzerinde öldürücü ve yakıcı etkisi bulunduğu tespit edildi. Fitil ateşlemeli 14 ayrı el bombasının ise değişik boylarda metal kaplara konularak hazırlandığı ve saniyeli fitil ile patlatılmaya hazır hale getirildiği her biri 200 gram olan patlayıcıların kullanılması halinde 50 metrelik alanda canlılara öldürücü ve yakıcı etkisinin olduğu belirlendi.

AYLIK 2 BİN LİRAYA KİRA

Toplamda 7.5 kilogram olan bombaların izini süren polis, aracın gerçek sahibi olan A.E.'ye ulaştı. Polise ifade veren A.E., aracın 3 Aralık 2014'te Mehmet B. tarafından kiralandığını açıkladı. Aracın, aynı gün Suruç'a götürüldüğünü anlatan A.E., kamyonetin Mehmet B.'ye teslim edildiğini ve aylık 2 bin lira ödenmesi amacıyla kira sözleşmesi yapıldığını açıkladı.

ÖRGÜTSEL FAALİYET

A.E., 21 BA 158 plakalı aracın yanı sıra iki aracın daha belediye tarafından zabıta hizmetlerinde kullanılmak amacıyla kiralandığını anlattı. Kira sözleşmesiyle birlikte belediye görevlisi Mehmet B.'nin resmi işlemler yapılması amacıyla kimliğini verdiği anlaşıldı. Mehmet B.'nin peşine düşen polis, şüphelinin belediyede önce zabıta görevlisi olarak çalıştığını, daha sonra yine belediye bünyesinde cadde ve sokaklara isim verilmesiyle ilgili görev yaptığını belirledi.

OPERASYONDA SİLAHLAR ELE GEÇİRİLDİ

Polis, 14 Ağustos'ta Suruç'ta PKK'nın gençlik örgütlenmesi YDG-H örgütüne yönelik operasyon yaptı. Operasyonda, H.S., İ.H.Ç. ve belediye görevlisi Mehmet B. gözaltına alındı. 9 mm.lik tabancanın yanı sıra Kalaşnikof marka uzun namlulu otomatik tüfek ve mermilerin ele geçirildiği operasyonda gözaltına alınan Mehmet B., ‘örgütsel faaliyetlerde bulunmak, sokak eylemlerini yönlendirmek ve katılmak' iddiasıyla tutuklanarak cezaevine gönderildi.

Bu yazı Timeturk.com'dan alınmıştır.

YORUMLAR (0)

esipa

Devleti yuruten nasil yurutuyorsa sanirim para karsiliginda bu savas icin emir almayi bir gorev olarak gorup, fedailik yapar. Allah Turklere Akil versin. Amerikanin politikasi belli Islamcilar ile Asya ulkelerine savas acmak.bu cesmenin suyu hep boyle akmaz.

Görüş Bildir Bizimle Paylaş