Bolivya geçici Cumhurbaşkanı Jeanine Anez, demokrasi için seçimlerden çekilme kararı aldı.

Bolivya’da en uzun süreli cumhurbaşkanlığı ünvanına sahip olan Devlet Başkanı Juan Evo Morales Ayma, yapılan seçim sahtekarlığı iddiaları üzerine baskı gördü. Ülke de tepkiler büyüyüp protestoya dönüşünce Kasım 2019 yılında istifa etti. Bolivya'da ilk turda genel seçimleri % 47,8'lik bir oranla kazanan Morales, halkın refahı ve güvenliği için ordu ve muhalifler tarafından istifaya zorlandı.

19.09.2020 01:15:17


Morales, Bolivya eski devlet başkanı Carlos Mesa ve sağcı kanattan Sivil Komitelerin Başkanı Luis Fernando Camacho'yu gösteri ve şiddet eylemlerinin sorumlusu ilan etti.

Morales konuşmasında ,‘Mesa ve Camacho artık benim kardeşlerimin peşini bıraksın. MAS'a bağlı milletvekillerinin, meclis üyelerinin evlerini yakmaktan vazgeçsin, siyasilerin aile fertlerini kaçırmaktan, onlara işkence ve baskı yapmaktan geri dursun, ülkedeki nakliyeci ve tüccarlara zarar vermeyi kessin diye istifa ettim. Barış ve eşitlik için mücadele etmeye devam edeceğiz. Bu kavga bitmedi.' sözlerini kullandı.

Morales'in istifasından sonra geçici olarak devlet başkanlığı görevine getirilen Jeanine Anez ülkede ikinci ayağı yapılacak 18 Ekim 2020 seçimlerinden çekildiğini açıkladı.  Anez, 18 Eylül perşembe günü yaptığı ulusa sesleniş konuşmasında yapılacak ikinci tur seçimlerinden çekildiğini açıkladı.

Geçen yıl iktidar boşluğundan başkanlık koltuğuna oturan geçici lider Jeanine Anez, MAS'a ( Morales'in Sosyalizm Hareketi) karşı birleşmenin doğru olduğunu ileri sürdü.

Geçici lider Jeanine Anez , ‘Birleşin ve MAS partisini demokrasi için yenin. Bugün demokrasi uğruna Bolivya başkanlığı adaylığımı bir kenara bırakıyorum. Birleşmezsek, Morales geri döner. Birleşmezsek demokrasi kaybeder.' diyerek konuşmasını tamamladı.

 

 

YORUMLAR (0)