DİĞER İÇERİKLER

SOSYAL HESAPLAR

'Böcek' davasında yedinci duruşma

Erdoğan'ın başbakanlığı döneminde çalışma ofisine 'böcek' olarak adlandırılan dinleme cihazı konulmasıyla ilgili 13 kişi hakkında açılan davanın yedinci duruşması yarın görülecek.

31.05.2015 10:21:12

AA'nın haberine göre, Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan'ın başbakanlığı döneminde çalışma ofisine "böcek" olarak adlandırılan dinleme cihazı konulmasıyla ilgili 13 kişi hakkında açılan davanın yedinci duruşması yarın görülecek.

Ankara 7. Ağır Ceza Mahkemesindeki duruşma saat 15.00'te başlayacak.

Davanın son celsesinde mahkeme heyeti, varsa soruşturmanın genişletilmesine yönelik taleplerini, aksi halde esas hakkındaki görüşünü bildirmesi için dosyanın cumhuriyet savcısına gönderilmesine karar vermişti. Savcının, soruşturmanın genişletilmesi yönünde talebi olmaması halinde, esas hakkındaki görüşünü açıklaması bekleniyor.

Davada "müşteki" sıfatı bulunan Cumhurbaşkanı Erdoğan'ın avukatları, geçen haftaki celsede sanıklardan Seyit Saydam ve Hurşit Gölbaşı yönünden şikayetten vazgeçtiklerini söylemiş, mahkeme heyeti de Erdoğan'ın bu sanıklar yönünden müdahilliğine ilişkin ara kararını hükümsüz bırakmıştı.

Erdoğan'ın avukatlarından Ali Özkaya, sanıklardan Mehmet Yüksel'e ilişkin de "Bu örgüt yapılanması içinde olmadığı ama olayları engelleyemediğinden görevini ihmal ettiğini düşünüyoruz" demişti.

İddianame

İddianamede, dinleme cihazlarının, 2011'de Başbakanlığın onayı ile MİT ekibinin Erdoğan'ın Keçiören'deki ikametgahı, AK Parti Genel Merkezi, Başbakanlık Merkez Bina ve Başbakanlık Resmi Konut'taki çalışma ofislerinde, gizli dinleme ve gözetleme sistemlerine karşı teknik arama çalışmaları sırasında, çoklu prizler içine yerleştirilmiş olarak bulunduğu kaydediliyor.

Sanıklardan Ali Özdoğan, Sedat Zavar, Serhat Demir, Ahmet Türer, Enes Çiğci ve İlker Usta'ya, "Başbakan'ı siyasi casusluk amacıyla dinlemek, kamu görevlisinin özel hayatın gizliliğini ihlal, kişiler arasındaki konuşmaları kaydetmek" suçları yöneltiliyor ve yirmi birer yıldan 36 yıl altışar aya kadar mahkumiyetleri isteniyor. 

Sanıklar Harun Yavuz, İbrahim Sarı, Hurşit Gölbaşı, Seyit Saydam, Mehmet Yüksel, Zeki Bulut ve Hasan Palaz'ın ise aynı suçların işlenmesine yardım ettikleri belirtiliyor.

Sanıklardan, dönemin Emniyet Genel Müdürlüğü İstihbarat Daire Başkanlığı Teknik Şube Müdürü Ali Özdoğan, dönemin Başbakanlık Koruma Dairesi Başkanlığı Güvenlik Sistemleri Büro Amiri Emniyet Amiri Serhat Demir ve dönemin Emniyet Genel Müdürlüğü İstihbarat Daire Başkanlığı Teknik Şube Müdürlüğünde görevli Komiser Yardımcısı Enes Çiğci halen firari bulunuyor.

Dava devam ederken Romanya'da yakalanarak Türkiye'ye getirilen sanıklar Zavar ve Usta ise tutuklu yargılanıyor.

Bu yazı Timeturk.com'dan alınmıştır.

YORUMLAR (0)

Mehmet

Ahmet hakan, bildiklerini kendine sakla mhpyi 6 milyonu kabul etmemekle suşluyorsun da sen 60 milyonu kabul etmiyorsun. Zoruna mı gitti.

Görüş Bildir Bizimle Paylaş