DİĞER İÇERİKLER

SOSYAL HESAPLAR

BMGK'ya İdlib'deki okul saldırısı için 'savaş suçu' çağrısı

BM Küresel Eğitim Özel Temsilcisi Brown, Çarşamba günü gerçekleştirilen okul saldırısı için soruşturma açılmasını talep etti.

6 Yıl Önce
2016-10-28 09:27:11

Ajansların haberine göre Birleşmiş Milletler (BM) Küresel Eğitim Özel Temsilcisi Gordon Brown, BM Genel Merkezi'nde bir basın toplantısı düzenledi.

Brown, 2016'nın çocuklar için "en kötü yıl" olduğunu ve çatışmaların Ortadoğu ile Kuzey Afrika'da yerinden edilmiş 11 milyon çocuğu tehdit etmeye devam ettiğini söyledi.

Suriye'nin İdlib kentinde çoğu çocuk 30'a yakın kişinin ölümüne neden olan Çarşamba günkü okul saldırısını "savaş suçu" olarak nitelendiren ve Suriye'de son iki yılda 98 okulun bombalandığını belirten Brown, sözlerini şöyle sürdürdü:

"Rusya, ilk kez saldırıya ilişkin soruşturma başlatılmasını kabul ettiğine göre BM Güvenlik Konseyi, Uluslararası Ceza Mahkemesi'nden Suriye'de yaşananlarla ilgili soruşturma açmasını talep etmeli."

Rusya Dışişleri Bakanlığı Sözcüsü Maria Zaharova İdib'deki okul saldırısıyla ilgili acilen soruşturma başlatılması çağrısında bulunmuştu.

Dünya genelinde 30 milyon çocuğun yerinden edildiğini ve 1940 yılından bu yana yerinden edilen çocukların sayısının en yüksek seviyeye ulaştığını belirten Brown, 2017'nin de çocuklar için "korku yılına" dönüşmesinin engellenmesi gerektiğinin altını çizdi.

Brown, yerinden edilen çocukların "kayıp jenerasyon" olmalarının engellenmesi, çocukların korunması ve eğitimi için ise 42 milyon dolar yardım çağrısı yaptı.

 

  .

YORUMLAR (0)

Görüş Bildir Bizimle Paylaş