DİĞER İÇERİKLER

SOSYAL HESAPLAR

BM: Suriye'ye yardım ulaştırılamıyor

BM Acil Durumlar Koordinatörü Amos, Nisan ayı süresince hiçbir yardımın kuşatma alanlarına ulaştırılamadığını söyledi.

7 Yıl Önce
2015-05-29 09:29:37

BM Acil Durumlar Koordinatörü Valerie Amos, Suriye'deki trajedinin artarak sürdüğünü belirterek, BM Güvenlik Konseyini Suriye halkına karşı görev ve sorumluluklarını yerine getirmeye çağırdı.

Amos, BM Güvenlik Konseyi'ne son kez yaptığı sunumda, Suriye'deki durumun dört yıllık sürede "en kötümser tahminlerin" bile ötesine geçerek "derin bir umutsuzluk çukuruna yuvarlandığını"söyledi.

Rejimin sivillerin bulunduğu bölgelere düzenlediği hava saldırılarından ve IŞİD'in saldırılarından örnekler veren Amos, bu vahşi saldırıların en şiddetli biçimde kınanması gerektiğini ifade etti.

Amos, BM Güvenlik Konseyi'nde Suriye'ye insani yardım ulaştırılması amacıyla kabul edilen 2139 sayılı kararın uygulanmamasını da eleştirerek, " BM Genel Sekreteri Ban, 15 aydır düzenli bir şekilde Konsey'e rapor sunarak BMGK kararına uyulmadığını belirtiyor. Çatışan taraflar BMGK kararlarının en basit taleplerini bile görmezden geliyor. Suriye'de klorin gazlı saldırılar, sivilleri öldürme, sakat bırakma ve terörize etme sürüyor" dedi.

Bu yazı Timeturk.com'dan alınmıştır.

YORUMLAR (0)

Görüş Bildir Bizimle Paylaş