BM: Nijerya'da intihar saldırıları artıyor

BM: Nijerya'da intihar saldırıları artıyor

26.05.2015 15:45:56
Birleşmiş Milletler Çocuklara Yardım Fonu (UNICEF), Nijerya'da intihar saldırılarında görülen artışın endişe verici olduğunu bildirdi.

BM Cenevre Ofisi'nde düzenlenen basın toplantısına telekonferansla bağlanan UNICEF'in Nijerya'daki Çocuk Koruma Birimi'nde görevli uzman Laurent Dutordoir, 2015'in başından şimdiye kadar düzenlenen intihar saldırılarının geçen yılın toplamından fazla olduğuna dikkati çekti.

Dutordoir, "Geçen yıl 26 intihar saldırısı kaydettik, 2015'in başından beri ise 27 intihar saldırısı düzenlendi" diyerek bunun endişe verici olduğunu belirtti.

Laurent Dutordoir, büyük çoğunluğu ülkenin kuzeydoğusundaki Borno eyaletinde kaydedilen intihar saldırılarının en az yüzde 75'inin kadın ve çocuklar tarafından düzenlendiğine dair güçlü kanıtlar var" diye konuştu.

Silahlı grupların, bu tür saldırılarda, kaçırılan, yerlerinden edilen korumasız çocuk ve kadınları kullandığına dikkati çeken Dutordoir, bu yıl düzenlenen beş intihar saldırısında 7 ila 17 yaşlarındaki kız çocuklarının kullanıldığını söyledi.

UNICEF'in verilerine göre, Nijerya'daki çatışmalar yüzünden şimdiye kadar 1,3 milyon kişi yerlerinden edildi ve bunlardan 743 binini çocuklar oluşturuyor. Yerlerinden edilen yaklaşık 10 bin çocuğun refakatsiz olduğu tahmin ediliyor.

Birleşmiş Milletler'e göre, Nijerya'da Boko Haram'ın 2014 başından bu yana düzenlediği saldırılarda 7 bin 300'den fazla sivil yaşamını yitirdi.

Bu yazı Timeturk.com'dan alınmıştır.

YORUMLAR (0)

Mstf80

Ben bir şeyin rahatsızlığını en az 5 yıl önceden söylüyorum. Sonrasında bedeli ödeniyor. 15 yıldır paralelcilerden dershanelerine bir tane fakir öğrenci almaz.Halkı sömürür. Cemaatte allah rızası yerine abonelik konuşulur oldu dedim.Büyüdüler ,tehlikeli olmaya başladılar dedim.Bedeli ödendi.6 yıldır kürtleri bu hukumet simartti,doğuda devlet yok teröristler cirit atıyor, artık kürt vatandaş devlet dairesinde bak ben kurdum işimi hallet diyor.Toplum da bu durumdan rahatsızdı.Bedelini ödediler. Maneviyatsiz insanlar partiye doldu.Benim 80 yaşındaki babam her şeyi görebiliyor.