SON HABERLER
Sol Ok
Sağ Ok
ANASAYFAGÜNDEMPOLİTİKADÜNYAGÜNCELEKONOMİYAŞAMGEZİSPORBİSİKLETÇEVİRİSAĞLIKKÜLTÜRFOTOVİDEO
BM Genel Sekreteri Gutteres'ten ilk açıklama! Berlin'den 'askeri komite' kararı çıktı

BM Genel Sekreteri Gutteres'ten ilk açıklama! Berlin'den 'askeri komite' kararı çıktı

BM Genel Sekreteri Gutteres, Berlin'deki Libya Konferansı'na ilişkin açıklama yaptı.

BM Genel Sekreteri Gutteres'ten ilk açıklama! Berlin'den 'askeri komite' kararı çıktı
19.1.2020 21:50:16

BM Genel Sekreteri Gutteres, Berlin'deki Libya Konferansı'na ilişkin açıklama yaptı. Gutteres "Önümüzdeki günlerde askeri komiteyi Cenevre'de toplayacak duruma geldik. Toplantıya katılan tüm taraflar ateşkesi destekleme taahhüdünde bulundu" dedi.

MERKEL DE ASKERİ KOMİTEYE İLİŞKİN AÇIKLAMA YAPTI

Almanya Başbakanı Angela Merkel de Konferans sonrası yaptığı ilk açıklamada "5 artı 5 kişilik askeri bir komitenin oluşması için isimler verildi" demişti.

"ASKERİ ÇÖZÜME YER YOK"

Berlin'de bugün liderlerin Libya krizinin barışçıl biçimde çözülmesi için güçlü bir mesaj verdiğini belirten Guterres, "Libya'da askeri çözüme yer yoktur. Tüm katılımcılar, konuya daha fazla müdahil olanlar da dahil, buna bir kaç kez dikkat çektiler" diye konuştu.

Guterres, katılımcıların, Libya'da askeri çatışma veya ülkenin iç işlerine karışmaktan kaçınacağını taahhüt ettiklerini kaydederek, "Tüm aktörlere çatışmayı alevlendirecek eylemlerden uzak durmaları çağrısında bulunduk" şeklinde konuştu. 

BM'nin uyguladığı silah ambargosuna uyulması gerektiğini vurgulayan Guterres, siyasi sürece dönülmesinin önemine işaret etti.

"ASKERİ KOMİTEYİ CENEVRE'DE TOPLAYABİLİRİZ"

Guterres, Libya'daki tarafların oluşturduğu askeri komiteye ilişkin, "Önümüzdeki günlerde askeri komiteyi Cenevre'de toplayacak duruma geldik" ifadesini kullandı.

Libya'daki siyasi gelişmelere de değinen Guterres, "Temsilciler Meclisi ve Devlet Konseyi'nin temsilcilerinin siyasi foruma seçilmesi konusunda da iyi bir ilerleme kaydedildi. Bu forumda BM Özel Temsilcisi'nin seçtiği bazı isimler de olacak" dedi.

Libya'nın ihtiyacı olan ekonomik reforma ilişkin bir toplantının da 2-3 hafta içerisinde yapılacağını kaydeden Guterres, buna ilişkin ilk toplantının Tunus'ta yapıldığını anımsattı.

Genel Sekreter Guterres, soru cevap kısmında, "Toplantıya katılan tüm taraflar ateşkesi destekleme taahhüdünde bulundu" değerlendirmesinde bulundu.

 
GÜNÜN ÖZETİ

    YORUM YAZ
Foto Galeriler Videolar Yazarlar Günün Özeti
TİMETÜRK SON HABERLER
ÇOK OKUNANLAR
TİMETÜRK AJANS HABERLERİ
SON YORUMLANANLAR