BM'den Saudi Aramco saldırısına ilişkin 'İran' açıklaması

Birleşmiş Milletler (BM), Suudi Arabistan’a ait petrol şirketi Aramco tesislerine yönelik saldırılarda kullanılan füze ve insansız hava araçlarının enkazlarının incelendiğini ve bu silahların İran yapımı olduğunun şu aşamada doğrulanamadığını bildirdi.

11.12.2019 07:08:46

BM Genel Sekreteri Antonio Guterres, BM Güvenlik Konseyi'nin İran nükleer anlaşmasına yönelik 2231 sayılı kararına ilişkin sekizinci raporunu konseye sundu.

AA muhabirinin ulaştığı raporda Guterres, BM'nin mayıs ayında Suudi Arabistan Afif kentine, haziran ve ağustos aylarında Abha uluslararası havalimanına ve eylül ayında Aramco petrol tesislerine yönelik saldırılarda kullanılan silah sistemlerinin enkazını incelediğine dikkati çekti.

Guterres, raporunda, ''BM, bu saldırılarda kullanılan kruz füzeleri ve insansız hava araçlarının İran yapımı olduğunu ya da BMGK'nin 2231 sayılı kararına aykırı bir şekilde transfer edildiklerini doğrulayamadı'' değerlendirmesinde bulundu.

BM'nin saldırılarda kullanılan söz konusu füzeler ve insansız hava araçları hakkında ilave bilgi toplayıp analizde bulunmaya devam ettiğini belirten Guterres, Husilerin elinde ise bu tür insansız hava araçlarının olmadığını ifade etti.

Guterres, bu tür insansız hava araçlarının ''Model V9'' dikey jireskop ile donatıldığını ve 2016'da Afganistan'da da kullanıldığını belirterek, "Model V9" üreticisinin henüz belirlenemediğini kaydetti.

SAUDİ ARAMCO SALDIRISINI HUSİLER ÜSTLENDİ FAKAT İRAN SORUMLU TUTULUYOR

Suudi Arabistan'ın milli petrol şirketi Saudi Aramco'ya ait iki tesise, 14 Eylül'de saldırı düzenlenmiş, saldırıyı Yemen'deki Husiler üstlenmişti. Suudi Arabistan'ın daveti üzerine BM uzmanları, saldırıya ilişkin incelemelerde bulunmak üzere Riyad'ı ziyaret etmişti.

Dünyanın en büyük petrol ihracatçısı olan Suudi Arabistan'ın tesislerine yapılan saldırı nedeniyle ülkenin petrol üretiminde günlük 5,7 milyon varil kesinti olduğu belirtilmişti.

ABD, Avrupa Birliği ve Suudi Arabistan ise saldırılardan İran'ı sorumlu tutmuştu. İran, iddiaları kabul etmemekle birlikte Husilerin bu adımının, Suudi Arabistan'ın Yemen'de sivilleri öldürmesiyle ilidli olduğunu açıklamıştı. İki ülke 2014 yılından itibaren Yemen'de vekalet savaşı yürütüyor. Suudi Arabistan, merkezi hükümete destek verirken; İran sahadaki yerel milisleri destekliyor. Savaşın başından bu yana Suudi Arabistan'a destek veren Birleşik Arap Emirlikleri ise 2018 yılı itibariyle ülkenin güneyindeki ayrılıkçıları destekliyor ve Yemen politikasını Riyad ile aynı çizgiden çıkarmaya çalışıyor. BAE'nin adımı itibariyle sahada üç ayrı odak yer alıyor.

 

Bu yazı Timeturk.com'dan alınmıştır.

YORUMLAR (0)