DİĞER İÇERİKLER

SOSYAL HESAPLAR

BM'den, Myanmar hükümetine ayrımcılık uyarısı

BM'den, Myanmar hükümetine ayrımcılık uyarısı

03.06.2015 15:34:56
Birleşmiş Milletler İnsan Hakları Yüksek Komiserliği Sözcüsü Ravina Shamdasani, Myanmar'da Budizm'e hakaret ettiği gerekçesiyle 2 yıl ağır hapis cezasına çarptırılan Htin Lin Oo'un şartsız bir şekilde serbest bırakılması çağrısında bulunularak, kararın Arakan Müslümanlarına karşı şiddet uygulamayı kışkırtanlara yapılan muamelelerle zıtlık gösterdiğini belirtti.

BM İnsan Hakları Yüksek Komiserliği Sözcüsü Shamdasani yaptığı yazılı açıklamada, "Dini aşağılayıcı ifadeler kullandığı gerekçesiyle U Htin Lin Oo'ya iki yıl hapis cezası verilmesi karşısında dehşete kapıldık" ifadesini kullandı.

Shamdasani, "Ona yapılan muamele ve mahkumiyet kararı, Myanmar'daki azınlıklara özellikle de Arakan Müslümanlarına (Rohigyalar) karşı şiddet uygulamayı kışkırtanlara yapılan muamelelerle keskin bir şekilde zıtlık gösteriyor" uyarısında bulundu.

"Yetkililere, U Htin Lin Oo'i şartsız bir şekilde serbest bırakması ve barışçıl yollarla ifade özgürlüğü hakkını kullananlara karşı misilleme yapmama çağrısında bulunuyoruz" diyen Shamdasani şunları kaydetti:

"Yetkililer, utanmadan Arakan Müslümanlarının öldürülmesi çağrısı yapan, nefret söylemleri yapan ve şiddeti alevlendiren bireylere dava açmak yerine, dinin aşırı bir şekilde yanlış kullanılmasını barışçıl yollarla sorgulayan birisini hapse attı"

Shamdasani, "Biz Myanmar hükümetine, nefret söylemleri ve şiddeti körükleyen hareketlere karşı açık ve net bir mesaj gönderme çağrısında bulunuyoruz" değerlendirmesinde bulundu.

Birleşmiş Milletler (BM) İnsan Hakları Yüksek Komiseri Zeyd Raad el-Hüseyin, daha önce yaptığı açıklamada, U Htin Lin Oo'in durumu hakkında, Myanmar'ı uyararak ülkede demokratik özgürlüklerden yararlanmaya çalışanlara karşı yeni bir siyasi tutuklu nesli oluşturulduğunun altını çizmişti.

Myanmar'daki muhalefet partisinin eski bir görevlisi ve gazetede köşe yazarlığı yapan Htin Lin Oo, Budizm'e hakaret ettiği gerekçesiyle 2 yıl ağır hapis cezasına çarptırıldı.

Haziran 2012'de Myanmar'da patlak veren, Müslümanlara yönelik şiddet olaylarında çoğu Müslüman yaklaşık 280 kişi yaşamını yitirmişti. Yüzlerce ev ve iş yerinin ateşe verildiği çatışmalar yüzünden yüz binlerce kişi bölgeyi terk etmek zorunda kalmıştı. Her yıl binlerce Arakanlı Müslüman, Arakan'dan kaçarak teknelerle başka ülkelere gitmeye çalışıyor.

Bu yazı Timeturk.com'dan alınmıştır.

YORUMLAR (0)

SAGA

HANİ ÇÖZÜM SÜRECİNİ SİZ SÜRDÜRÜYORDUNUZ. HANİ ÇÖZÜMÜ YALNIZ SİZ İSTİYORDUNUZ DA AKP BUNA KARŞIYDI. HANİ SİZE OY VERİLMEZ İSE ÇÖZÜM SÜRECİ BİTECEKTİ. MİLLETİ TEHDİT EDİYORDUNUZ. DEVLETİ TEHDİT EDİYORDUNUZ. HADİ SÜRDÜRÜN ÇÖZÜM SÜRECİNİ, SİLAHLARINIZI BIRAKIN, DEMOKRATİKLEŞİN, İŞTE SİZE OY VERİLDİ. ŞİMDİ NE İSTİYORSUNUZ. HALA NE KARI GİBİ SIZLANIYORSUNUZ. YEMİYOR MU. YİYEMEYECEK MİSİNİZ. PEKİ NEDEN ALTINA YATIYORSUNUZ. YOK OLMAKTAN KURTARAN AKP'NİN GERİ ZEKALI POLİTİKALARI OLDU. FAKAT ONLARDA ANLADI SİZİN NE MAL OLDUĞUNUZU. SİZİNLE YALNIZCA TERÖRİSTLER YALNIZCA İMHA EDİLİR GERİSİ YALAN.

Görüş Bildir Bizimle Paylaş