DİĞER İÇERİKLER

SOSYAL HESAPLAR

DOLAR

16,1615 ₺

EURO

17,3303 ₺

ALTIN

967,40 ₺

BİST

2.375,00 ₺

BM'den İsrail'e 'yargısız infaz' uyarısı

Birleşmiş Milletler (BM), İsrail'in Filistinlilere karşı aşırı güç kullanmaya devam ettiğini, bazı uygulamalarının yargısız infaz sayılabileceğini bildirdi.

7 Yıl Önce
2015-11-17 03:42:52

BM'nin işgal altındaki Filistin topraklarındaki İnsan Hakları Özel Raportörü Makarim Wibisono ile Hukuk Dışı, Keyfi ve Yargısız İnfazlar Özel Raportörü Christof Heyns, yaptıkları ortak açıklamada, işgal altındaki Filistin topraklarında ve İsrail'de ekim ayının başından beri devam eden şiddetin son derece endişe verici olduğunu söyledi.

Özel raportörler, 80'den fazla Filistinli ve 15 İsraillinin öldüğünü, yine binlerce Filistinin ve yüzden fazla İsraillinin yaralandığını hatırlatarak, şiddetin bir an önce son bulması çağrısında bulundu. 

"İsrail, Filistinlilere karşı aşırı güç kullanmaya devam ediyor, bunun bazısı yargısız infaz sayılabilir ve görüntülerde de yer alıyor" diyen raportörler, mevcut şiddetin uzun süredir devam eden İsrail'in, işgali sonucu yürüttüğü politikalar ve uygulamalarından kaynaklandığını ifade etti.

İsrail'e güç kullanımı konusunda uluslararası standartlara uyma çağrısında bulunan raportörler, yerleşimcilerin sebep olduğu şiddet olaylarının cezasız kalmaması gerektiğini vurguladı.  .

YORUMLAR (0)

Görüş Bildir Bizimle Paylaş