DİĞER İÇERİKLER

SOSYAL HESAPLAR

BM'den Güneydoğu Asya'daki göçmen trajedisine eylem planı teklifi

BM'den Güneydoğu Asya'daki göçmen trajedisine eylem planı teklifi

29.05.2015 13:59:35
Birleşmiş Milletler'in (BM) Güneydoğu Asya'daki göçmen trajedisi için bölge ülkelerinin hükümetlerine 10 maddelik bir eylem planı sunduğu bildirildi.

BM Cenevre Ofisi'nde düzenlenen basın toplantısında konuşan Birleşmiş Milletler Mülteciler Yüksek Komiserliği (BMMYK) Sözcüsü William Spindler, 17 ülkeden yetkililerin katılımıyla Tayland'ın başkenti Bangkok'taki toplantı öncesinde, BMMYK, Uluslararası Göç Örgütü (IOM) ve BM Uyuşturucu ve Suç Ofisi'nin (UNODC) bölge ülkelerinin hükümetlerine 10 maddelik bir eylem planı sunduklarını belirtti.

Spindler, eylem planında arama kurtarma operasyonlarının güçlendirilmesi, gemilerin zamanında karaya çıkmasının sağlanması, göçmenler arasındaki mültecilerin tespit edilmesi ve çözüm bulunması, ekonomik göçmenlerin dönüşünün desteklenmesi, göçmenleri bu tehlikeli yolculuğa iten ana nedenlere çözüm bulunması ve insani yardım sağlanmasını teklif ettiklerini söyledi.

BMMYK, denizdeki göçmenlerin kurtarılması ve bölge ülkelerinin göçmen kriziyle mücadelesine destek verilmesi için 25 milyon dolar yardım çağrısında bulundu.

IOM Sözcüsü Joel Millman ise AA muhabirine yaptığı açıklamada, "Eylem planında göçmenlerin yeniden iskanı, çalışma izni verilmesi gibi teklifler yer alıyor" dedi.

Millman, IOM Genel Müdürü William Lacy Swing'in bugünkü toplantıda yasa dışı göçe ve bunun neden olduğu çıkmaza çözüm bulunması çağrısında bulunduğunu ifade etti.

Güneydoğu Asya'da açık denizde insan kaçakçılarının terk ettiği teknelerde 2 binden fazla Arakanlı Müslüman ve Bangladeşli göçmen bulunuyor.

Başta Malezya ve Endonezya olmak üzere bölge ülkeleri bu ay açık denizden 4 bin civarında göçmeni kurtardı. Denizdeki göçmenlere de bölge ülkeleri ve uluslararası kuruluşlarca insani yardım sağlanıyor.

Bu yazı Timeturk.com'dan alınmıştır.

YORUMLAR (0)

sadosan

Yiğit Bulut iyi mi kötü mü? Bilemem. Menfaatçı mı? Bilemem. Ama bildiğim bir şey var ki... Yiğidi Öldür, Hakkını teslim et. Gezi sürecini hatırlayın. Erdoğan yurt dışında. Tüm hükümet yetkilileri dahil, herkes susmuştu. Ve deniliyordu ki: 'Erdoğan dönecek, balkon konuşması yapacak, gezicilerden özür dileyecek' O dönem kanal kanal gezip Erdoğan'ı aslanlar gibi savunan tek kişi vardı: Yüğit Bulut. Kelle koltukta bu işi yapıyordu. Ne diyelim. O kadar kusur Kadı kızında da olur. Sonuç itibariyle hakkını teslim etmek lazım. Bu arada; M.N.A üslubunu protesto ediyorum.

Görüş Bildir Bizimle Paylaş