DİĞER İÇERİKLER

SOSYAL HESAPLAR

BM'den, Ermenistan'a 'aşırı güç kullanımı' uyarısı

BM'den, Ermenistan'a 'aşırı güç kullanımı' uyarısı

7 Yıl Önce
2015-06-25 23:47:31
Birleşmiş Milletler (BM), Ermenistan'ı, başkent Erivan'da elektriğe yapılan zammın protesto edilmesi sırasında gazeteciler ve protestoculara "aşırı güç kullanılması" konusunda uyardı.

BM İnsan Hakları Yüksek Komiserliği Sözcüsü Ravina Shamdasani, yaptığı yazılı açıklamada, "Erivan'da 23 Haziran'da polisin, gazeteci ve göstericilere karşı aşırı güç kullanmasının yetkililerce derhal soruşturulması çağrısında bulunuyoruz" uyarısını yaptı.

Ülkede protestoların devam ettiğini hatırlatan Shamdasani, "Hükümet, uluslararası insan hakları normları ve standartlara uygun bir şekilde gösterilere müdahaleyi garanti altına almalı" ifadesini kullandı.

Shamdasani, taraflara şiddetten uzak ve yapıcı diyalog yoluyla sorunlara çözüm bulma çağrısında bulundu.

Ermenistan'ın başkenti Erivan'da elektriğe yapılan zammı protesto etmek için dört gündür gösteri düzenleyen eylemcilere polis, tazyikli suyla müdahale etmişti ve çok sayıda göstericiyi gözaltına almıştı.

Cumhurbaşkanlığı Sarayı'nın bulunduğu Baghramyan Caddesi'ni dün akşam trafiğe kapatan göstericiler, oturma eylemine burada devam etmişti. Polis ile göstericiler arasında süren görüşmelerden sonuç alınamaması üzerine polis bu sabah göstericilere tazyikli su sıkarak müdahale etmişti ve müdahale sırasında çok sayıda eylemci gözaltına alınmıştı.

Erivan'da 19 Haziran'da binlerce kişi, elektriğe yapılan zammı protesto etmek için gösteri düzenlemiş, bir grup gösterici daha sonra oturma eylemine başlamıştı.

Özgürlük (Azatutyan) Meydanı'nda toplanan göstericiler, Kamu Hizmetleri Denetim Komisyonu'nun elektriğe 1 Ağustos'tan itibaren geçerli olmak üzere zam yapılması yönündeki kararının iptal edilmesini, mevcut fiyatta da indirim yapılmasını talep ediyor.

Ermenistan'da elektrik hizmeti sağlayan şirket, Ermenistan Kamu Hizmetleri Denetim Komisyonu'na elektrik fiyatlarının 17,08 Ermeni Dramı artırılması için başvuruda bulunmuş, komisyon, 6,93 dramlık (yüzde 16 oranında) fiyat artışı yönünde karar almıştı.

Bu yazı Timeturk.com'dan alınmıştır.

YORUMLAR (0)

Davud Hakyemez

Yetimlere mallarını verin ve murdar olanla temiz olanı değiştirmeyin. Onların mallarını mallarınıza katarak yemeyin. Çünkü bu, büyük bir suçtur. [Nisa Suresi, 2](Mirası) Bölüşme sırasında yakınlar, yetimler ve yoksullar da hazır olursa, onları ondan rızıklandırın ve onlara güzel (maruf) söz söyleyin. [Nisa Suresi, 8]Anne-babanın ve yakınların geride bıraktıklarından ve her birine mirasçılar kıldık. Yeminlerinizin (akid ile) bağladığı kimselere de kendi paylarını verin. Şüphesiz, Allah, her şeye şahid olandır. [Nisa Suresi, 33]

Görüş Bildir Bizimle Paylaş