Blair, Ortadoğu Dörtlüsü Temsilciliği görevinden ayrılıyor

Blair, Ortadoğu Dörtlüsü Temsilciliği görevinden ayrılıyor

27.05.2015 18:14:31
İngiltere'nin eski Başbakanı Tony Blair'in Ortadoğu Dörtlüsü Temsilciliği görevinden gelecek ay ayrılacağı öğrenildi.

AA muhabirinin Blair'in çalışma ofisine yakın kaynaklardan edindiği bilgiye göre, 2007 yılından bu yana Ortadoğu Dörtlüsü Temsilciliğini yürüten Blair bugün BM Genel Sekreteri Ban Ki-mun'a istifa mektubunu gönderdi. Kaynaklar, Blair'in İsrail-Filistin sorununun çözümünde aktif olmayı sürdüreceğini belirtti.

1991 yılındaki Madrid Konferansının ardından İsrail-Filistin sorununda arabuluculuk yapmak için kurulan Ortadoğu Dörtlüsü Temsilciliğinde ABD, Birleşmiş Milletler, Avrupa Birliği ve Rusya'dan yetkililer bulunuyor.

62 yaşındaki Blair aynı zamanda ülkelere ticari konuları da içeren danışmanlık hizmeti verdiği için sıklıkla eleştiriliyordu. Geçen yıl bir grup eski büyükelçi Blair'i bu nedenle Ortadoğu Dörtlüsü görevinden istifa etmeye çağırmıştı.

2003 yılında Irak'ın işgali sırasındaki rolü nedeniyle de eleştirilere maruz kalan Tony Blair, 1997-2007 yıllarında İngiltere Başbakanlığı yapmıştı.

Bu yazı Timeturk.com'dan alınmıştır.

YORUMLAR (0)

Bilal erdem

Sayın başkan temsil ettiğin grup düne kadar oy kullanmak şirktir.haramdır.ne oldu da parti kurup bugün milletin karşısına geçip politika yapıyorsunuz.