DİĞER İÇERİKLER

SOSYAL HESAPLAR

DOLAR

18,4191 ₺

EURO

17,8508 ₺

ALTIN

973,15 ₺

BİST

3.281,61 ₺

BKM - Vakko iş birliği

BKM - Vakko iş birliği

8 Yıl Önce
2015-05-27 11:44:00
Bankalararası Kart Merkezi (BKM) - Vakko iş birliğiyle mağaza içi mobil ödemede yeni bir dönem başladı.

Ödeme sistemleri alanında yenilikçi yaklaşımlarıyla tanınan BKM Express ve Vakko'nun gerçekleştirdikleri iş birliğiyle hayata geçirilen mağaza içi ödeme sistemi, Zorlu AVM Vakko mağazasında tanıtıldı.

Perakende sektörüne yeni bir soluk getirmesi beklenen ve Türkiye'de bir ilk olan uygulamayla, Vakko müşterileri artık ödeme yapmak için kasaya kadar gitmeden, satın aldıkları ürünlerin ödemesini mağaza içinde diledikleri bir noktada, cep telefonlarından yapabilecek.

Mobil cihazlardaki dijital cüzdan BKM Express, mağaza içi mobil ödeme uygulamasıyla yüz yüze ödemede yeni bir dönemin kapılarını açıyor. Internet alışverişlerinin yanı sıra, restoran, taksi ve benzin istasyonlarında da hızlı ve güvenli mobil ödeme imkanı sunan BKM Express, Vakko öncülüğünde perakende sektörüne de adım attı.

Kasasız alışverişi mümkün kılan QR ödeme fonksiyonu, Vakko ve BKM Express iş birliğiyle, Türkiye'de ilk kez mağaza içi ödeme sisteminde kullanılmış olacak.

BKM Genel Müdürü Soner Canko, perakende sektörüne yeni bir soluk getireceklerini ve BKM olarak odaklandıkları temel noktalardan birinin de web ve mobil üzerinden yapılan işlemleri geniş kitlelere yaymak olduğunu söyledi.

Vakko ile gerçekleştirdikleri iş birliğinin BKM Express olarak perakende sektörüne giriş için çok önemli bir adım olduğuna dikkati çeken Canko, "Alışverişlerde mobil ödemenin payının 2014 yılının son çeyreği itibarıyla kayda değer bir artış gösterdi. E-ticaretin ardından akıllı cihaz pazarının gelişmesi ve yaygınlaşmasıyla mobil ticaret de giderek büyüyor. Buna paralel olarak mobil ödemeler de artıyor" dedi.

Türkiye'de online perakendede mobil ödemenin payının yüzde 17 seviyesinde olduğu bilgisini veren Canko, iki yıl içerisinde bu rakamın yüzde 30'a çıkmasının öngörüldüğünü bildirdi.

Soner Canko, BKM olarak, ülkedeki kart kullanıcılarının hayatını kolaylaştırmak, alışverişte ödemelerini basitleştirmek için çalıştıklarını ve çalışmalarını "basit yaşa, basit öde" sloganı çerçevesinde sürdürdüklerini anlattı.

BKM Express uygulamasıyla Vakko mağazalarındaki tabletlerin birer kasaya dönüştüğünü ifade eden Canko, kasasız alışverişi mümkün kılan BKM Express'i Türkiye'de ilk kez bir mağaza içi ödeme sisteminde kullanarak mobil ticarette büyük bir adım daha attıklarını vurguladı.

Artık müşteri neredeyse ödemenin de orada olduğunu dile getiren Canko, bu yeni dönemin başrol oyuncusunun ise dijital cüzdan BKM Express olduğunu belirtti.

Bu sayede artık müşterilerin kasada beklemeden ya da sıraya girmeden bulundukları yerden, yalnızca cep telefonlarını kullanarak basit ve güvenli şekilde ödeme yapabileceklerinin anlatan Canko, "Bugüne kadar, restoran ve akaryakıt istasyonlarında kullanmaya alışkın olduğumuz ve perakendede ilk olarak Vakko ile birlikte uygulamaya koyduğumuz Türkiye'nin ilk dijital cüzdanı BKM Express'i yakın gelecekte perakende mağazalarında daha sık göreceğiz" dedi.

- "Kasa tüketicinin ayağına geliyor"

Vakko Üst Yöneticisi (CEO) Jaklin Güner ise Vakko olarak, 75 yıldır olduğu gibi sektöre yön vermekten ve bir ilki gerçekleştirmekten dolayı çok mutlu olduklarını söyledi.

Bugüne kadar hayata geçirdikleri tüm yeniliklerin merkezinde müşteriler ve onlara yaşattıkları alışveriş deneyiminin ön planda olduğunu ifade eden Güner, bu yeniliğin de merkezinde yine müşterileri olduğunu belirtti.

Teknolojinin günlük hayata bu denli entegre olmasıyla birlikte, iş yapış biçimlerinden tüketim tercihlerine kadar birçok alanda farklılaşma yaşandığına dikkati çeken Güner, "Tüketiciler artık daha fazla hız, esneklik ve konfor arar hale geldi. Tabii ki perakende sektörü bu değişimden etkilenen öncelikli sektörlerden biri oldu. Bizler, Vakko olarak, her zaman müşterilerimizle bire bir iletişimde bulunmayı, fiziki kanallarımızla tüketicilerimize dokunurken, dijitali göz ardı etmemeyi, böylelikle bütünsel bir deneyim yaşatmayı ilke olarak edindik. Vakko Zorlu, son dönemde Türkiye'de açılan en görkemli mağaza. Müşterilerimize burada yaşattığımız alışveriş deneyimini BKM iş birliğinde gerçekleştirdiğimiz yeni nesil ödeme sistemi ile bir adım öteye taşımaktan çok mutluyuz. Bu iş birliği bu alanda yapacağımız çalışmaların ilki" değerlendirmesini yaptı.

Perakende sektörünün oldukça dinamik ve gelişmeye açık bir sektör oğlunu söyleyen Güner, mağazaların rolünün giderek değiştiğini ve dijital kanalların önem kazandığını ancak yine de alışverişin hala mağazalarda yoğunlaştığını söyledi.

Güner, sözlerini şöyle tamamladı:

"Mağazalar, daha çok ürünün görüldüğü yer ve deneyim alanı olmaya devam ediyor. Gelecekte alışveriş kanalından bağımsız, özgün ve markayı tanımlayan deneyimleri oluşturan perakendeciler öne çıkacak. Biz de, Vakko olarak, modada olduğu gibi, teknolojiyi perakendeyle buluşturan yeni yaklaşımlarda da öncü olacağız. Önümüzdeki dönem yüz yüze hizmeti göz ardı etmeden dijital atılımlarla Vakko müşterilerine değer katacak, alışveriş deneyimini unutulmaz kılacak farklı hizmetler sunacağız. Teknolojiyi lüksün ihtişamını hissettirmek için kullanacağız.. BKM Express ve Vakko iş birliği, ilk etapta 4 bin metrekare büyüklüğündeki Vakko Zorlu'da uygulamaya konacak. Sistem daha sonra Vakko'nun diğer mağazalarında da devreye girecek." .

YORUMLAR (0)

Görüş Bildir Bizimle Paylaş