DİĞER İÇERİKLER

SOSYAL HESAPLAR

Birleşik Krallık'ın AB üyeliği

Birleşik Krallık'ın AB üyeliği

7 Yıl Önce
2015-06-02 18:46:19
İskoçya bölgesel hükümetinin Başbakanı Nicola Sturgeon, Birleşik Krallık'ın Avrupa Birliği'nden (AB) çıkması tartışmalarına ilişkin olarak, "Birlikten ayrılmak istemeyen İskoçya, Avrupa'dan çıkarılmak istenirse buna güçlü tepki verilecektir" dedi.

Brüksel'de temaslarda bulunan ayrılıkçı İskoç Ulusal Parti (SNP) lideri Sturgeon, "David Cameron'a mesajım şudur; başka bir bağımsızlık referandumu için koşulları yaratmak istemezsin. AB'nin parçası olmalıyız. Birlikten ayrılmak istemeyen İskoçya, Avrupa'dan çıkarılmak istenirse buna güçlü tepki verilecektir" ifadelerini kullandı.

Sturgeon'ın partisi SNP geçen ay başında yapılan genel seçimde büyük başarı elde etmiş ve İngiliz parlamentosuna 56 milletvekili göndermişti.

İskoçya'da 18 Eylül 2014'te yapılan bağımsızlık referandumunda seçmenlerin yüzde 55'i bağımsızlığa "hayır" derken, yüzde 45'i bağımsızlıktan yana oy kullanmıştı. Referandumun ardından bağımsızlık kampanyasını yürüten Alex Salmond'ın lideri olduğu SNP'nin başına Nicola Sturgeon'ın gelmesiyle, yaklaşık 5 buçuk milyon nüfuslu İskoçya'da bağımsızlığa desteğin arttığı basına yansımıştı.

İngiltere Başbakanı ve Muhafazakar Parti lideri David Cameron, ülkesinin 1973 yılından bu yana sürdürdüğü AB üyeliğini önce Brüksel ile müzakere etmek ve ardından 2017 yılı sonuna kadar referanduma sunmak istiyor.

Bu yazı Timeturk.com'dan alınmıştır.

YORUMLAR (0)

Görüş Bildir Bizimle Paylaş