SON HABERLER
Sol Ok
Sağ Ok
ANASAYFAGÜNDEMPOLİTİKADÜNYAGÜNCELEKONOMİYAŞAMGEZİSPORRAMAZANÇEVİRİSAĞLIKKÜLTÜRFOTOVİDEO
'Bir yanda yeni partiler, diğer yanda Erdoğan sonrası lider arayışı...'

'Bir yanda yeni partiler, diğer yanda Erdoğan sonrası lider arayışı...'

Abdulkadir Selvi, bugünkü yazısında Ahmet Davutoğlu'nun kuracağı partiye ilişkin kulislerde konuşulanlarla ilgili bilgi verirken, bir araştırma şirketinin 'Erdoğan dışında AK Parti’de kim lider olabilir?' anketi yaptırdığı yönündeki haberleri de doğruladı.

'Bir yanda yeni partiler, diğer yanda Erdoğan sonrası lider arayışı...'
11.12.2019 09:29:15

Hürriyet Yazarı Abdulkadir Selvi, bugünkü köşesinde "Meclis kulisinde konuşulanlar" başlıklı bir yazı kaleme aldı. Selvi, Ahmet Davutoğlu'nun yeni parti çalışmalarına ve partinin belli olduğu iddia edilen ismine ilişkin Meclis kulislerinde konuşulanları aktardı. Ayrıca dün gelen "Erdoğan dışında AK Parti'de kim lider olabilir?" araştırmasının da doğru olduğunu söyledi.

İşte Selvi'nin yazısının ilgili bölümü:

"YENİ PARTİ'NİN ADI BUGÜN BELİRLENECEK"

Ahmet Davutoğlu'nun kuracağı partinin isminin ‘Yaşam ve Adalet Partisi', kısaca YAP olduğu haberi geldiğinde Meclis'te AK Parti kulisinde bir grup milletvekiliyle sohbet ediyorduk. İlk tepkileri, “AK Parti'nin çakması olmuş” oldu. İçlerinde “HAP yapsalardı, ‘Hak ve Adalet Partisi' olurdu” diyen de çıktı, “Yapı market gibi” yorumunu yapan da. AK Parti milletvekilleri Davutoğlu'nun partisiyle pek ilgili gözükmediler. Yorumların ağırlığı, Davutoğlu partisinin ölü doğduğu ve ismin güzel olmadığı yönündeydi. Gerçi o ismin kesin olmadığı parti isminin bugün belirleneceği ortaya çıktı.

KURTULMUŞ: "HESAPLARI YÜZDE ÜÇ-BEŞ ALIP AK PARTİ'Yİ YÜZDE 50'NİN ALTINDA BIRAKMAKSA O ZAMAN BAŞKA"

Meclis'te sohbet ettiğim AK Parti Genel Başkanvekili Numan Kurtulmuş'a kurulacak yeni partileri sordum. Kurtulmuş, “Önemli olan bizim ne yapacağımız. Biz siyasi olarak alanı doldurursak, onlar başarılı olamazlar. Yeni partilerin ne yapacağı değil, bizim partimizin ne yapacağı önemli. O nedenle onlar ne yapacak diye uğraşmıyoruz. Biz ne yapmalıyız diye çaba gösteriyoruz” dedi. Kurtulmuş önemli bir değerlendirmede bulundu. “Tabii onlar neye talip oraya bakmak lazım. Eğer ‘Biz yüzde üç-beş alalım, AK Parti'yi yüzde 50'nin altına çekelim' diye kuruluyorlarsa o hesap başka” diye konuştu.

TEMEL HEDEF: ERDOĞAN'IN CUMHURBAŞKANI SEÇİLMESİNİ ENGELLEMEK

Ahmet Davutoğlu ya da Ali Babacan'ın o hesapla parti kurup kurmadıklarını bilmiyorum. Ama onları parti kurmaları yönünde teşvik edenlerin hesabı o. Her iki parti de AK Parti'den ne koparırsa koparsın, yeter ki 2023'te Erdoğan'ın Cumhurbaşkanı seçilmesi önlensin.

"ERDOĞAN SONRASI İÇİN LİDER ARAYIŞI İDDİALARI DOĞRU"

Bütçe görüşmeleri sırasında tartışmalar sertleşince milletvekilleri genelkurul salonuna giriyorlar, ortam sakinleşince kulise çıkıyorlar. Meclis'te uzun bir süre geçirdiğim için değişik gruplar halinde milletvekilleriyle sohbet ettik. Bir ara ABD'lilerin Metropoll araştırma şirketine “Erdoğan dışında AK Parti'de kim lider olabilir?” diye araştırma yaptırdıkları yönündeki haber gündeme geldi. Öncelikle böyle bir araştırmanın olup olmadığını öğrenmek için Metropoll araştırma şirketinin sahibi Özer Sencer'i aradım. Özer Sencer içerik hakkında bilgi veremeyeceğini söyledi ama araştırmayı doğruladı. 1 ay önce Amerikan İlerleme Merkezi isimli kuruluş yaptırmış. Bu bilgi üzerine AK Parti milletvekillerinin yorumu “Amerika bu kez de içimize fitne sokmaya çalışıyor” oldu.

Bir yanda yeni partiler, diğer yanda Erdoğan sonrası lider arayışı... Özal'dan sonra ANAP'tan 8 Türk büyüğü çıkarmışlardı, hepsi paramparça oldu. İsimler değişmiş, partiler değişmiş ama oyun aynı oyun...

GÜNÜN ÖZETİ

    YORUM YAZ
Foto Galeriler Videolar Yazarlar Günün Özeti
TİMETÜRK SON HABERLER
ÇOK OKUNANLAR
TİMETÜRK AJANS HABERLERİ
SON YORUMLANANLAR