DİĞER İÇERİKLER

SOSYAL HESAPLAR

İSTANBUL

20:18:00

İftar vakti

BURSA

20:15

04:03
20:15
SAHUR
İFTAR

ANKARA

19:59

03:49
19:59
SAHUR
İFTAR

SİVAS

19:42

03:34
19:42
SAHUR
İFTAR

ERZURUM

19:26

03:16
19:26
SAHUR
İFTAR

HAKKARİ

19:11

03:17
19:11
SAHUR
İFTAR

İSTANBUL

20:18:00

İftar vakti

ANKARA

19:59

03:49
SAHUR
19:59
İFTAR

ERZURUM

19:26

03:16
SAHUR
19:26
İFTAR

Bir İran Emperyalizmi projesi 'Şii hilali' gerçek mi oluyor?

İran'ın Suriye Devlet Başkanı Beşar Esad'ın Halep'teki muhalifleri bastırma kampanyasında kilit rol oynadığı ve şu anda Afgan sınırından Akdeniz'e kadar uzanan bölgesel nüfuzlu bir 'Şii hilali' tesis etmeye yaklaştığı söyleniyor.

15.12.2016 16:19:30
Gazetevatan.com'dan Mine Üçgün'ün çevisirinde; Tahran'daki Devrim Muhafızları komutanları ve kıdemli din adamları bu hafta, Suriye'de "terörist" olarak nitelendirdikleri bölgesel rakibi Suudi Arabistan'ı yenilgiye uğrattığı söyleniyor.
 
 Şüphesiz ki, Halep'in Esed güçlerinin eline geçmesi yıllardır binlerce hayat pahasına Esed yönetimini reddeden muhalifler tarafından kabul edilmeyecek. İran'ın Şii milislere para ve silah yardımlarının kararlılıkla sağlanması olmadan böyle bir galibiyet mümkün olmayacaktı.
 
Şİİ MİLİSLER SİVİLLERİN BULUNDUĞU KONVOY ARACINA ATEŞ AÇTI
 
BM kaynaklarına göre İran, direnişçiler tarafından kuşatılan iki kasaba yaralananların eşzamanlı tahliye edilmesini talep etti.

Bugün Suriyeli muhaliflerden bir yetkili Halep'te yeni bir ateşkesin sağlandığını ve tsi 03.30 itibarıyla devreye girdiğini duyurdu.

Muhaliflerin 20 otobüs ve 10 ambulansla İdlib'e doğru yola çıktıklarını duyuran Rusya, Rus askerlerin konvoya eşlik edeceğini belirtti.

Fakat son gelen haberlere göre, İran komutasındaki Şii milisler, Suriye'nin doğu Halep bölgesindeki kuşatmadan tahliye edilmek üzere bekleyen sivillerin bulunduğu araç konvoyuna ateş açtı. Saldırıda 4 sivil hayatını kaybetti.

TAHRAN İLK KEZ UYGULAYABİLİR

Tahran, Irak ve Suriye üzerinden Lübnan'a uzanan geniş kapsamlı bir temizlik otoritesini ilk kez uygulayabilir. Bu, Sünni Arap güçlerinin, özellikle de Suudi Arabistan'ın yıllardır uyarıda bulunduğu bir etki kıvılcımı.

Reuters'a konuşan Beyrut Amerikan Üniversitesi'nden siyaset profesörü Hilal Khashan "İranlıların çok sabırlı olduğunu biliyoruz, "Anında mükafatı beklemiyorlar. böylelikle sebat ediyorlar ve sabırlarının meyvelerini topluyorlar" dedi.

Khashan ayrıca "Aklımda hiçbir şüphe yok ki "Şii hilali" yaratılacak ve İranlılar kendi etki alanlarını Lübnan vasıtasıyla Irak'tan kuracaklar." dedi.
 
Şİİ HİLALİ NEDİR?

Şii Hilali ortadoğudaki Şii çoğunluğunun ya da güçlü olan Şii azınlıklarının bulunduğu bölgeyi tanımlayan jeopolitik bir terimdir. Şii Müslümanların çoğunlukta olduğu ülkeler Azerbaycan, İran, Bahreyn Irak ve Lübnan'dır.
 
 
Haritada hilal şeklinde gözüken, belirsiz ve tartışmalı bir kavram olan Şii Hilali ilk olarak Ürdün Kralı Abdullah tarafından 2004'te bir röportaj sırasında dile getirilmişti. 

Bu yazı Timeturk.com'dan alınmıştır.

YORUMLAR (0)

esipa

UMARIM BU CEMBERE Alevilerde katilir , Balkalardan Tut Anadolu Azerbaycan orta asya turk cumhuriyetleri. Turkler kendi sunni diye kendini kandiriyor, Turkmenler , orta asya turkler kimlerden

Hesê

Şii-Sünni ayırımı ve çekişmesi İslam coğrafyası için olumsuz bir durumdur. Bunu gündeme taşıyacağınıza; tefrikanın yanlışlarından bahsedin. İslam aleminin bölünmüşlüğünden batı istifade eder. Adaletin ikamesi şartıyla İslam birliği savunulmalıdır.

deniz

Şii Hilali ilk önce Türkiye'de başladı.Maraş ,Tunceli ,Erzincan,Tokat istikametine dikkat.Özellikle Afganistan'dan getirilen Şiiler Tokat,Amasya,Erzincan'a yerleştirildi.Buralarda Cem Evi adı altında şii örgütlenmesi yapılıyor.Kırıkkale 'de bile dernek açtılar.AKP 'li bazı eski vekilleri kullanıyorlar.Türkiye'deki adı Türkmen ile başlayan Alevi -bektaşi dernek ve vakıfları kullanılıyor.Bunlara eski bir Kırıkkaleli vekil 500 bin tl vermiş.Bu derneklerde eski ülkücü olduklarını iddia eden sünnilerde var.At izi ,it izine karıştı.

Görüş Bildir Bizimle Paylaş
İHH Ramazan