DİĞER İÇERİKLER

SOSYAL HESAPLAR

Bir babanın en zor kararı

Ender görülen bir sinir sistemi hastalığına yakalanan 6 çocuğunun tedavi masraflarını karşılayamayan Hint bir baba, ötanazi izni için Hindistan Cumhurbaşkanı'na mektup yazdı.

02.06.2015 13:30:41

Reuters'ın haberine göre; Hindistan'ın Agra kentinde yaşayan bir baba, ender rastlanan bir sinir sistemi hastalığına yakalanan altı çocuğuna ötenazi istemiyle Hindistan Cumhurbaşkanı Pranab Mukherjee'ye mektup yazdı. Şekerci dükkânında çalışan baba, tedavisi mümkün olan hastalığın ilaç masraflarını karşılayamadığını söyledi:

“Cumhurbaşkanı'ndan isteğim, çocuklarımın tedavi masraflarını karşılaması ya da ötanazi izni vermesi. Yalnızca bir veya ikisinin tedavi masrafını karşılayabilirim.”

Soyadı açıklanmayan Nazir isimli baba, çocuklarının sağlıklı doğduğunu ve hastalığa 5-6 yaşlarında yakalandığını söyledi.

'Ölürsek bakacak kimse yok'

Anneleri Tabussam ise çocuklarını bu halde görmeye dayanamadığını anlattı:

“Çocuklarımın sağlığını istiyorum elbette. Hepsine bakamadığımız için çok üzgünüz. Ölürsek onlara bakacak kimsemiz de yok.”

Altı çocuktan ikisi, hastalığın ilerleyen evreleri nedeniyle yatalak oldu. Diğer dördünün de sağlık durumları kötüye gidiyor.

Haberin yerel medyada yer bulmasının ardından yetkililer harekete geçti. Aileyi ziyarete gelen bir doktor ekibi çocukları muayene etti. Doktorların değerlendirme sonuçları bekleniyor.

Ötenazi izni

Sekiz kardeşten altısında görülen hastalık, çocukların kemiklerinin erimesine, vücutlarının belden aşağısının felç olmasına, konuşma ve görme yetilerinin kaybına neden oluyor.

Hindistan'da aktif ötanazi, yani bireyin ya da varisinin izniyle doktor kontrolünde ilaçla hayata son vermeye izin yok. Ancak pasif ötanazi, yani antibiyotik ve benzeri ilaçların hastaya verilmeyerek ölüme terk edilmesi yasal.

Bu yazı Timeturk.com'dan alınmıştır.

YORUMLAR (0)

Selami Çiğdem

İslami camia iyi şuursuzluğa doğru gidiyor maalesef. Böyle eleştirilere çok ihtiyacımız var.. Allah doğruyu söylediği için kendisinden razı olsun.

Görüş Bildir Bizimle Paylaş