DİĞER İÇERİKLER

SOSYAL HESAPLAR

Bill Gates, koronavirüs vakaları konusunda ABD için tarih verdi

Dünyanın en zengin ikinci insanı unvanını elinde bulunduran, Microsoft'un kurucusu Bill Gates, corona virüs salgını karşısında neler yapılması gerektiğinden, sokağa çıkma yasağına kadar pek çok konuda açıklamalarda bulundu.

2 Yıl Önce
2020-04-03 12:20:47

Business Insider'da yer alan habere göre salgına karşı mücadele kapsamıda milyonlarca dolar bağış yapan Bill & Melinda Gates Vakfı Başkanı olan Gates "Ülkenin liderlerinin net olması lazım. Herhangi bir yerde izolasyon, her yerde izolasyon anlamına geliyor.

"ABD'DE VAKA SAYILARI 10 HAFTA SONRA AZALMAYA BAŞLAR"

ABD genelinde vaka sayıların azalmasının 10 hafta kadar sürebileceğinin altını çizen Gates “Vaka sayılara azalana kadar kimse normal çalışmasına devam edemez veya izolasyon konusunda rahat davranamaz” dedi.

Zira Gates'e göre bu virüsün geri dönme ihtimalini doğurabilir. Aşı geliştirilmesi için veri tabanlı bir yaklaşım olması gerektiğini belirten Gates ABD'deki testlerin organize olmadığını iddia etti.

GATES'TEN AŞI DEĞERLENDİRMESİ

Gates geçtiğimiz dönemde katıldığı bir başka soru cevap etkinliğinde son dönemde pek çok farklı ülkede başlanan "Aşı ne zaman hazır olacak?" sorusuna da yanıt vermişti.

Business Insider'da yer alan habere göre, Gates, salgına karşı aşının 18 ay içerisinde hazır olacağını tahmin ettiğini belirtti.

Geçtiğimiz haftalarda Amerika Birleşik Devletleri'nin Washington eyaletinde klinik ortamda ilk aşı denemeleri başlamıştı. Aşının ilk denendiği kişi olan 43 yaşında iki çocuk annesi Jennifer Haller "Hepimiz kendimizi çaresiz hissediyoruz. Bu benim açımdan bir şey yapabilmem adına muazzam bir fırsat" demişti.

Bilim insanları virüsün genetik kodlarının değiştirildiğini ve bu yüzden deneyde yer alan kişileri koronavirüse bağlı bir sağlık sorunu yaşamayacağı bilgisinin altını çiziyor.

Önümüzdeki günlerde sağlıklı 45 gönüllü denek ile devam edecek olan aşı testlerinin başarıyla sonuçlanması durumunda ilgili federal kurumlardan onay alabilmesi ve halkın kullanımına sunulabilmesi için yetkililer 12 ila 18 ay arasında bir süre öngörüyor.

Dünyanın en zengin ikinci insanı unvanını elinde bulunduran, Microsoft'un kurucusu Bill Gates ve eşi Melinda Gates, koronavirüs salgınına karşı mücadele için 100 milyon dolar bağışlamıştı.

Bu yazı Timeturk.com'dan alınmıştır.

YORUMLAR (0)

Görüş Bildir Bizimle Paylaş