DİĞER İÇERİKLER

SOSYAL HESAPLAR

Bilkent Senfoni Orkestrası Artemis Tapınağı'nda konser verdi

Bilkent Senfoni Orkestrası Artemis Tapınağı'nda konser verdi

18.06.2015 00:58:47
Bilkent Senfoni Orkestrası, Sardes Antik Kenti'ndeki Artemis Tapınağı'nda açık hava konseri verdi.

Bilkent Senfoni Orkestrası, Besteci Kamran İnce yönetiminde, Lidya Krallığı'nın Başkenti Sardes Antik Kenti'ndeki Artemis Tapınağı'nda "Sardes Senfonisi" adı konser gerçekleştirdi.

Sart kazı heyeti başkanlarından Prof. Crawford H. Greenewalt Jr'ın isteği üzerine Besteci Kamran İnce tarafından bestelenen 'Sardis Senfonisi' ve 'Midas'ın Hükmü' operasından bölümlerin seslendirildiği konserin solisti, Macar mezzo-soprano Judit Rajk oldu.

Besteci Kamran İnce, konserin Prof. Dr. Crawford H. Greenewalt'ın isteği üzerine gerçekleştirildiğini belirterek, "Greenewalt, bu konseri Artemis Tapınağı'nda yapma ve bu eserleri burada seslendirme isteği vardı. Ama bu konseri o hayattayken gerçekleştirme imkanımız ne yazıkki olmadı. Prof. Dr. Crawford H. Greenewalt, 3 yıl önce vefat etti. Bu konseri onun anısına yapıyoruz. İlk defa Artemis Tapınağı'nda bir açık hava konseri yapılmış oluyor. Bu bizim için çok önemliydi ve özel bir gece oldu. Konser, Sardes'in çok bilinen bir yer olmamasına rağmen çok büyük bir ilgi gördü. Çok memnun olduk" dedi.

Kazı Başkanı Prof. Dr. Nicholas Dunlop ise "Kamran İnce tarafından bestelenen Sardis Senfonisi ile Sardes, Artemis Tapınağı, Akrapol, soylu kral mezarları, Bintepeler, Paktalos Nehri anlatılacak. Bu senfoninin bestelenmesine merhum eski kazı başkanlarımızdan Prof. Dr. Crawford H. Greenewalt ön ayak oldu. Kendisi 1959 yılından 2011 yılına kadar bütün yaz aylarını Sardes'te geçirdi" diye konuştu.

Konseri, Salihli Kaymakamı Ertan Peynircioğlu, Belediye Başkanı Zeki Kayda, Ticaret ve Sanayi Odası Başkanı İbrahim Yüksel'in de aralarında bulunduğu çok sayıda sanatsever dinledi.

Bu yazı Timeturk.com'dan alınmıştır.

YORUMLAR (0)

mb07

Bir gözü toprakta gidici olduğunu biliyor ya da bu günlerde bahçecilikle ilgileniyor. Senin şirketler pek verimli değilmiş anlaşılan. İşler umduğun gibi çıkmadı. Çalışanların eğitimlerine daha çok vakit ve nakit ayırın derim. Seni çalışanlar hakkında yanlış bilgilendirmişler anlaşılan. Bu yaştan sonra da böyle bir milleti adam etmek zor. Bence sen kendini çok sıkma. Gelen kara şükret. Ye, iç kibirlenme. Çık dışarıda kırlarda dolaş. Bak kışta yaklaşıyor. Bu son günler. Bu günleri değerlendir.

Görüş Bildir Bizimle Paylaş