DİĞER İÇERİKLER

SOSYAL HESAPLAR

Bilim, Sanayi ve Teknoloji Bakanı Işık:

Bilim, Sanayi ve Teknoloji Bakanı Işık:

03.06.2015 16:59:20
Bilim, Sanayi ve Teknoloji Bakanı Fikri Işık, yerli otomobile ilişkin, "Çok pahalı bir otomobil olmayacak. İnanıyorum ki tüketicimiz, kendi markasını yüksek kalite ve konforda, uygun maliyetlerle alacak" dedi.

Işık, Ülke TV'de katıldığı programda, yerli otomobil çalışmalarına ilişkin soruları yanıtladı.

Yerli otomobilin her şeyinin Türkiye'de üretilip üretilmeyeceğine ilişkin soru üzerine Işık, her şeyin Türkiye'de yapılması, bitirilmesi, sonra da satışa çıkarılmasının çağ dışı bir anlayış olduğunu söyledi.

Türkiye'de emeğin değerlendiğini ancak zamanı değerleme konusunda sorun olduğunu dile getiren Işık, "Zamanı değerlemek için bu konuda deneyimi, birikimi olan, dünya çapında bir şirketle biz bir anlaşma yaptık. Teknolojiyi birlikte geliştireceğiz, onların var olan birikimlerini kullanacağız. Amerika'yı tekrar keşfetmeye gerek yok, keşfedilmiş bir Amerika var. Dolayısıyla, 'bu yerli değil filan' diyor. Hayır bu yerli olacak" diye konuştu.

Bakan Işık, 54 yıl sonra Devrim otomobilinin Türkiye'de oluşturduğu rüyayı gerçeğe dönüştüreceklerini vurgulayarak, artık zaman kaybına tahammüllerinin olmadığını ifade etti.

Söz konusu şirketle iş birliğini sürdüreceklerini ifade eden Işık, buna karşın araştırma geliştirmenin artık TÜBİTAK'ta devam edeceğini kaydetti.

Yerli otomobilin fiyatının hangi aralıkta olacağının sorulması üzerine de Işık, şunları kaydetti:

"Çok pahalı bir otomobil olmayacak, rekabetçi bir fiyat olacak. Onu şu anda hesaplıyoruz. İnanıyorum ki tüketicimiz, kendi markasını yüksek kalite ve konforda, uygun maliyetlerle alacak. Türkiye'nin 54 yıldır ertelediği bir projeyi hayata geçiriyoruz. Kendini bu ülkeye, bu topraklara ait hisseden herkesin heyecanlandığı bir proje... Çok ihtiyatlı gidiyoruz. Normalde bu projeler çok daha erken açıklanabilirdi ama biz yaklaşık 1,5 yıldır çok böyle ilmek ilmek dokuduğumuz bir kilim gibi bir proje sunuyoruz. Niye? En temel önceliğimiz, milletimize bir hayal kırıklığı yaşatmamak. Bugün bize itiraz eden insanlar bile, 'çok akıllı bir iş yapıldı' diyecekler, hiç merak etmeyin."

Bu yazı Timeturk.com'dan alınmıştır.

YORUMLAR (0)

Görüş Bildir Bizimle Paylaş