DİĞER İÇERİKLER

SOSYAL HESAPLAR

Bilim, Sanayi ve Teknoloji Bakanı Işık:

Bilim, Sanayi ve Teknoloji Bakanı Işık:

7 Yıl Önce
2015-06-03 14:43:41
Bilim, Sanayi ve Teknoloji Bakanı Fikri Işık, aylık enflasyonun beklentilerin altında geldiğini belirterek, "Eğer dünyada yeni bir dalgalanma olmazsa, FED ile ilgili endişeler artmazsa, bugünkü stabil seyir sürerse o zaman parite etkisi de azaldıkça enflasyon aşağıya doğru inmeye devam edecek" dedi.

AA muhabirine mayıs ayı enflasyon rakamlarını değerlendiren Işık, şu anda sadece enflasyonun değil, bütün verilerin Türkiye'de iyileşmeyi işaret ettiğini belirtti.

Gıdanın enflasyondaki artış etkisinin yerini düşüşe bıraktığını, bunun enflasyon açısından sevindirici bir gelişme olduğunu vurgulayan Işık, "Önümüzdeki süreçte belki ramazan ayından dolayı bir duraksama olabilir ama ramazandan sonra gıdanın, tarımın enflasyon üzerindeki olumsuz etkisi ortadan kalkacak ve enflasyon düşüşüne devam edecek" şeklinde konuştu.

-"Türkiye yatırım ve üretim yapıyor"

Işık, bu ayın enflasyonunda paritenin etkisinin görüldüğünü, önümüzdeki süreçte, özellikle seçimlerden sonra paritenin de etkisi ortadan kalkınca, enflasyonun Merkez Bankasının koyduğu yıl sonu yüzde 6,8 hedefine ulaşacağını belirterek, bu noktada iyimser olduklarını kaydetti.

Aylık enflasyonun beklentilerin altında gerçekleştiğini ifade eden Işık, şunları kaydetti:

"Eğer dünyada yeni bir dalgalanma olmazsa, FED ile ilgili endişeler artmazsa, bugünkü stabil seyir sürerse o zaman parite etkisi de azaldıkça enflasyon aşağıya doğru inmeye devam edecek.

Mart ayı sanayi üretim rakamları bütün beklentileri aştı. Bakan olarak benim de beklentilerimi aşan büyüme gelmişti, yüzde 4,7 ama burada asıl sevindirici olan özellikle sermaye malı dediğimiz yatırım mallarındaki büyüme yüzde 15 oldu. Bu ne demek? Türkiye yatırım yapıyor demektir. Sanayi üretiminde bizi sevindiren bir rakam ortaya çıktı. Ayrıca reel kesim güven endeksi yükseliyor. Kapasite kullanım oranları yükseliyor. PMI dedikleri tüketici güvenini gösteren endeks yükseliyor. Verilerin tamamı olumluya gidiyor."

Otomotiv sektörünün bu yıla çok iyi başladığını, çok iyi rakamların geldiğini anlatan Işık, geçen yılın baz etkisi çıkarıldığında bile son 10 yılın ortalamasına göre, yüzde 24 net artışın yaşandığını, bunun son derece önemli bir rakam olduğunu ifade etti.

-"Türkiye'de ekonomi tıkır tıkır işliyor"

Otomotiv sektörünün Türkiye'nin büyümesine de katkı verdiğini bildiren Işık, sadece otomotivde değil, dayanıklı tüketim mallarında, beyaz eşyalarda sadece mart ayında yüzde 16'lık bir artış olduğunu, konut sektöründe de ciddi bir artış yaşandığını belirtti.

Bakan Işık, sözlerini şöyle sürdürdü:

"Türkiye'de ekonomi aslında tıkır tıkır işliyor. Çarklar dönüyor. Hiç kimsenin Türkiye için felaket tellallığı yapmasına gerek yok. Türkiye, istikrarını sürdürdükçe büyümesini, istihdamını yatırımlarını artıracak, işsizliğini azaltacak, daha güçlü bir cazibe merkezi haline gelecek. Bunda hiç tereddüt yok. Otomotiv sektöründe bizi ayrıca sevindiren bir başka gelişme de Türkiye'nin, hafif ve ağır ticari araçta Avrupa ikincisi olmasıdır. Yerlilik oranımız yüksek. Hafif ticari araçta, özellikle rakamların artması, büyümenin olması, Türkiye'de yerli üretiminin de artması anlamına geliyor. Bu noktada aldığımız tedbirler, yerli üretimi artıran, mümkün olduğu kadar ithalata kısıtlama getiren bir anlayışla hareket ediyoruz. Uluslararası yükümlülüklerimizi gözardı etmeden, onlara da uyarak yerli üretimin artırılması için çok ciddi bir gayret gösteriyoruz. İşte bu gayretlerin sonucu, hafif ticari araç üretiminde Türkiye 2015 yılında çok güzel bir ivme yakaladı. Bunun devam etmesini istiyoruz."

-"İstikrarın korunması ve sürdürülmesi gerekir"-

Türkiye'nin sürdürülebilir büyümesi için istikrarın çok önemli olduğunu aktaran Işık, özellikle 7 Haziran seçimlerinde Türkiye'de istikrarın garanti altına alınması gerektiğine dikkati çekti.

Bakan Işık, bütün seçmenlerin sandığa gitmesini önemsediklerine işaret ederek, "Seçime katılım oranlarının yüzde 90'ı geçmesi önemli. Türkiye'nin koalisyon dönemlerinde neleri kaybettiğini herkes çok iyi biliyor. Türkiye'nin bir koalisyon kültürü olmadığı için, Türkiye'nin büyümesi, sürdürülebilir bir büyüme yakalayabilmesi için tek partinin güçlü iktidarının devamı çok ama çok önemli. Bütün bu rakamların kalıcı olmasının yolu Türkiye'de istikrarın korunması ve sürdürülmesidir" değerlendirmesinde bulundu.

Türkiye'de yatırım yapmak isteyen global şirketleri Türkiye'ye çekmek için çok ciddi gayret gösterdiklerini vurgulayan Bilim, Sanayi ve Teknoloji Bakanı Fikri Işık, "Aynı zamanda en fazla ithalat yaptığımız otomobil alanında yerli markamızı Türkiye'de ve dünyada yollarla buluşturmak istiyoruz. Bütün bu gayretlerimizin bir ürüne dönüşmesi, Türkiye açısından bir değere dönüşmesi bizi sevindiriyor" ifadelerini kullandı.

Bu yazı Timeturk.com'dan alınmıştır.

YORUMLAR (0)

Cafer UÇA

3-) 7 Şubat MİT olayınısüreci iyi analiz edin,Taksim olayları Gürsel Tekin ile Sırrı Süreyya Önderin provokatörlüğü ile başlatıldı ve bunu iyi niyetli görenler,bunların başlattığı hiçbir olayın hayra alamet olmadığını bilmeleri gerekirdi.Çünkü Kılıçdaroğlu Chp başına gelişinden sonra bütün politikalarını çatışma, hakaret, suçlama ve iftira üzerine kurgulamıştı.Bunu anlayamadınız. Ama Sn Cumhurbaşkanı başta olmak üzere ve bazı AK Parti yönetici ve milletvekilleri de aynı konumdaydı.Sn Cumhurbaşkanımız 17 Aralık konusunda paralel devlet kabul edilemezden başka bir şey söylediği varmıydıki

SON VİDEOLAR

Görüş Bildir Bizimle Paylaş