DİĞER İÇERİKLER

SOSYAL HESAPLAR

Bilim, Sanayi ve Teknoloji Bakanı Işık:

Bilim, Sanayi ve Teknoloji Bakanı Işık:

7 Yıl Önce
2015-05-30 00:41:39
Bilim, Sanayi ve Teknoloji Bakanı Fikri Işık, "O eski Türkiye'yi özleyenler var aramızda. Kemal Derviş'i tekrar bu ülkenin başına getirmek isteyenler var. Halbuki bu ülkenin kendi aklını kullanmaya ihtiyacı var. Ekonomi kanunla yönetilmiyor, akılla yönetiliyor" dedi.

Yalova Ticaret ve Sanayi Odasının (YTSO) Altınova ilçesindeki otelde düzenlediği yemeğe katılan Işık, sanayiyle ilgili önceliklerinin yerli, yenilikçi ve yeşil üretim olduğunu söyledi.

"Ölçek bazında Türkiye'de ne üretebiliyorsak yerli üretmeliyiz" diyen Işık, sözlerini şöyle sürdürdü:

"Ne ihtiyacımız varsa yerli üretmeliyiz. Bunun için de gerçekten son dönemde, özellikle AK Parti iktidarı döneminde yerli üretime yoğun mesai harcıyoruz. Emek verdik ve Allah'a şükürler olsun, bugün Türkiye, yerli üretimde her geçen gün çıtayı yükseltiyor. Yerli üretimi yeterli görmüyoruz. Aynı zamanda yerli üretimin yenilikçi olmasını da istiyoruz. Artık daha fazla teknoloji odaklı, daha fazla orta, yüksek teknolojiye, daha fazla Ar-Ge ve inovasyona yönelik üretim yapmak zorundayız. Aynı zamanda da yeşil üretim.

Çevreye saygılı üretim istiyoruz. Havamızı, suyumuzu, toprağımızı kirletmeyen üretim istiyoruz."

- "Ben yeni şehir kuracağım' demenin akılla, mantıkla uzaktan, yakından alakası yok"

Türkiye'nin kendi otomobilini üreteceğine dikkati çeken Işık, 2020'den önce yerli otomobil markasının yollarda olacağını anlattı.

Yerli otomobille ilgili dün çok hayırlı bir imza attıklarını aktaran Işık, nasıl yapılacağı konusunu basınla paylaşacakları bilgisini verdi.

CHP Genel Başkanı Kemal Kılıçdaroğlu'nun açıkladığı projeyi eleştiren Işık, şöyle konuştu:

"Son dönemde Sayın Kılıçdaroğlu, desteksiz atıyor ama hiç kimse de 'Ya arkadaş, ne yapıyorsun?' diye sormuyor. 'Anadolu'nun ortasında şehir kuracağım' diyor. 1950'lerde kalmış bir mantık. 'Efendim, şu kadar insan çalışacak, şöyle, böyle olacak.' Ya sen onu bırak. Dünya kümelenmeye gidiyor. Artık üretim bölgeleri kümelenme mantığıyla büyüyor. Artık bu çağda 'Ben yeni şehir kuracağım' demenin akılla, mantıkla uzaktan, yakından alakası yok. Bu, eski dünyanın projesi.

Yeni dünyada, şu son dönemde, 'Şehir kuracağım' diyip... Böyle bir şey gördünüz mü? Ama kimseden çıt çıkmıyor. Sen onu yapana kadar gel, AK Parti'nin büyük üretim bölgeleri projesine destek ver."

Işık, CHP İlçe Başkanı'nın Filyos Projesi'ni mahkemede iptal ettirmeye kalkıştığını vurgulayarak, hükümetin üretimle ilgili projelerinin mahkemeye götürüldüğünü söyledi.

Işık, şu değerlendirmede bulundu:

"Nükleer santrali, 3. köprüyü, onu, bunu mahkemeye götür. Ondan sonra kalkacağım, 'Ben Anadolu'nun ortasında şehir kuracağım.' Tabii reklamcı, Amerika'dan olunca, mantıklı olup olmadığına bakmıyor. İddialı konuşuyor, desteksiz atıyor ama bu kadar desteksiz atmanın bedeli olması lazım."

Türkiye'nin AK Parti iktidarı döneminde önemli gelişmeler yaşadığını aktaran Işık, "O eski Türkiye'yi özleyenler var aramızda. Kemal Derviş'i tekrar bu ülkenin başına getirmek isteyenler var. Halbuki bu ülkenin kendi aklını kullanmaya ihtiyacı var. Ekonomi kanunla yönetilmiyor, akılla yönetiliyor. Bu açıdan da Allah'a şükürler olsun, Türkiye'nin geldiği nokta, gerçekten dostun göğsünü kabartan, düşmanı da imrendiren, kıskandıran hatta çatlatan bir nokta. Şimdi yeni bir başarı hikayesine ihtiyacımız var" ifadesini kullandı.

Yemeğe YTSO Başkanı Tahsin Becan, AK Parti İl Başkanı Yusuf Ziya Öztabak, AK Parti Yalova milletvekili adayları Fikri Demirel ve Mehmet Demirhan da katıldı.

Bu yazı Timeturk.com'dan alınmıştır.

YORUMLAR (0)

ALİCAN

Bir de IŞİD vahşeti falan demezler mi? Suç bastırmak diye buna denir. PKK Vahşetini örtmek için sarıldıkları bir kurtarıcı. Bunlar en azından Yasin Börü katliamından sonra tövbe edip dönebilirlerdi. O fırsatı değerlendirerek PKK'dan uzaklaşan ve hidayete eren var mı bilmiyorum. Ama halâ Yasin çiçeğimizin vahşi katilleri ve bu katilleri savunanlardaki vahşilik, katillik ve vandalizm tarihte görülmemiştir. Cehennemdeki yerlerine hazırlansınlar

Görüş Bildir Bizimle Paylaş