Beyaz şeker yerine esmer şeker kullanmak daha mı sağlıklı? Esmer şeker mi, beyaz şeker mi sağlıklı?

Esmer şekerin daha sağlıklı olduğunu belirten bir kesim türedi. Peki ama esmer şeker ne kadar yararlı? Beyaz şeker yerine esmer şeker tercih edilebilir mi, tercih edilmeli mi? Beyaz şeker yerine esmer şeker kullanırsam ne olur? Beyaz şeker mi, esmer şeker mi daha faydalı? İşte merak edilen detaylar...

21.01.2021 00:02:47

Esmer ve beyaz şekerlerin üretim aşamalarına bakıldığında, hangisinin sağlıklı hangisinin sağlıksız olduğu açıkça belli oluyor. Aslında her ikisi de aynı işlemden geçen fakat tek bir fark olarak esmer şekere melas katılan yapay tatlandırıcılardır.

Beyaz şeker yerine esmer şeker kullanmak daha mı sağlıklı?

Beyaz şeker üretilirken, şeker pancarından koyu renkli ve kıvamlı bir sıvı çıkar. Bu maddeye melas adı verilir. Melas beyaz şekerin içerisine ilave edildiğinde kahverengi şeker meydana gelir. Yani esmer şekerde zaten beyaz şekerin ta kendisidir. İki şeker arasında % 0,2 gibi bir fark bulunur. Kalori olarak da pek farklılık bulunmadığı gibi, diyet olarak bakılan esmer şeker de hiç masum değil.

Esmer şeker ani kan basıncı yüksekliği ve ardından gelen açlık hissiyatıyla ekstra kilo almanızı sağlayacaktır. Bu bütün şekerler için geçerlidir. Kısacası alışkanlıklardan kurtularak şekersiz bir hayata başlamak daha verimli sonuçlar verecektir.

Esmer şeker de enerji verdiği ve yapay olduğu için tavsiye edilen bir ürün değil. En kısa sürede bırakmanız gerekir. 

Kaynak:yeniakit

Bu yazı Timeturk.com'dan alınmıştır.

YORUMLAR (0)