Betül Mardin

Betül Mardin

Türk halkla ilişkiler uzmanı Betül Mardin... Betül Mardin kimdir? İşte Betül Mardin'in biyografisi

Betul Mardin, 1927 yılında İstanbul'un Şişli ilçesinde dünyaya geldi. Babası İş Bankası'nın İskenderiye Genel Müdürlüğü görevinden emekli olan ve Türk Petrol'ün de kurucularından olan Muhiddin Arif Mardin'dir.

1946 yılında Arnavutköy Kız Koleji'nden mezun oldu, üniversite okumak istese de, babası üniversiteye gitmesine izin vermedi.

İlk defa 1952 yılında Tercüman gazetesinin magazin bölümünde çalışmaya başladı.

Burada üç yıl kadar çalıştı ardından Hakkı Devrim yönetimindeki Yeni Sabah'a geçti.

1959 yılında Haldun Dormen ile nikah masasına oturdu.

1964 yılında TRT'de çalışmaya başlayan Mardin, 1967 yılında İngiltere'ye BBC kursuna gönderildi ve BBC Televizyon Kursundan mezun oldu.

Türkiye'ye geri döndükten sonra TRT'den ayrıldı ve ilgi alanları değişmeye başladı. Televizyondan tiyatroya, gazetecilikten radyoculuğa geçiş yapmayı düşündü.

1968 yılında, "Beşeri Münasebetler" ismi altında Halkla İlişkiler Uzmanı olarak işe başladı.

1969 yılında İstanbul Üniverstesi İletişim Fakültesi'nde Radyo ve Televizyon Programcılığı dersi veren Mardin, 1975 yılından itibaren Boğaziçi Üniverstesi Turizm Bölümü'nde ve İstanbul Üniverstesi İletişim Fakültesi'nde Halkla İlişkiler konusunda dersler verdi.

1997 senesinden itibaren İstanbul Bilgi Üniversitesi İletişim Fakültesi Halkla İlişkiler Bölümü öğretim üyesi de olan Betül Mardin, 1995'de Uluslararası Halkla İlişkiler Derneği'nin (IPRA) başkanı oldu.

İki yıl sonra ‘üstad' anlamına gelen ‘Member Emeritus' unvanını kazandı.