DİĞER İÇERİKLER

SOSYAL HESAPLAR

Beşir Atalay'dan seçim tahmini

2015 genel seçimleri tahminlerinde bulunan AK Parti Genel Başkan Yardımcısı Beşir Atalay, HDP ile ilgili kritik bir iddiada bulundu.

04.06.2015 12:26:26

AK Parti Genel Başkan Yardımcısı Beşir Atalay, seçime 3 gün kala çok kritik tahminlerde bulunarak, seçimin çok konuşulan konularından biri olan HDP'nin barajı geçip geçmeyeceği konusunda alışılagelmiş yorumların dışında bir görüş ortaya attı. Atalay, seçime katılımın artmasının HDP'nin barajı aşmasını güçlendireceğini söyledi. 

AK Parti Genel Başkan Yardımcısı Beşir Atalay, NTV canlı yayınına katılarak Funda Görey'in sorularını yanıtladı. Atalay seçime ilişkin çarpıcı analizler yaptı.

ATALAY'DAN HDP TAHMİNİ

Atalay, HDP için "HDP barajı geçer mi geçmez mi onu sandık gösteriyor. Araştırmalar onu yeterince göstermiyor. Katılım yükselmesi HDP'nin barajı geçmesini güçleştirir. ‘Paralel yapı', Orta Anadolu'da HDP'ye oy verin diye telkinde bulunuyor. Çözüm sürecini HDP'nin barajı geçip geçmemesinden bağımsız değerlendirmek lazım. Çözüm süreci Türkiye için olmazsa olmaz. HDP barajı aşmazsa da sivil toplum kuruluşu gibi olur. HDP bugünkü konumuyla epey güven kaybetmiştir. HDP kendini inkar etmiştir. Eski Türkiye, statüko cephesinde yer almıştır." yorumunu yaptı.


İşte Atalay'ın o açıklamaları:

Son üç gün kaldı, son kararlar veriliyor. Kararsızlarda daha fazla erime görüyoruz. Meydanlarda canlı bir seçim heyecanı ve merakı da var. Bir haftadır daha fazla seçim sonrasına odaklanan, polemiklere girmeyen bir üslup kullanıyoruz. Polemikler bu seçimde sert oldu belki. Uzlaşma ve diyaloğu bizim başlatmamız gerekir, biz şimdiden başladık. Hareketlilik ve heyecan da var. Bir ay önce olabilir ama şu an tempo iyi. İyi bir katılım olacak, yüzde 85'in altına düşmez gibi. İyi bir seçim olacak diye bakıyoruz.
Sayın Cumhurbaşkanı başkanlık tezini alanlarda dillendirdi. Ama bütün siyasi partilerde, seçim alanlarında en öncelikli konu olmadı. Seçim beyannamesi ve kampanyamızda başkanlık sistemini önemli bir yere oturttuk. Yeni anayasa en önemli teklifimiz. Alanda liderlerin başkanlık sistemini tartışması konusunda cumhurbaşkanımız haklıdır.

"GÜNEYDOĞU'DA TEHDİT VAR"

Güneydoğu'da tehdit vs. var, vatandaşlara endişe yayılıyor. Güvenlik olarak çok ciddi tedbir alınıyor, bazı gözaltılar var. Vatandaşlarımız rahat olsun. Hile olacak iddiasını yurtdışına yaydılar. Haftalar önceden hile yapılacak gibi şeyler denildi... Seçimler açıklar cereyan ediyor. Seçimi yargı ve partiler yürütür. İyi yürüyen bir seçim sistemimiz var. Eskisi gibi çok da gecikmiyor. Vatandaşlarımız sayım anında sandıklara bakabilir. Geçen seçimde elektrik kesildi, onun üzerine senaryolar üretildi. Abartılı bir şekilde yayıldığının farkındayız. Ekonomist dergisi HDP'ye oy verilmesi yönünde telkinde bulunuyor.

"ÇÖZÜM SÜRECİ HÜKÜMETİN BİR PROJESİDİR"

Çözüm süreci hükümetin bir projesidir, HDP'yi de devreye sokalım dedik. Bu olmaya da bilirdi. Sivil toplum kuruluşu, İmralı'yla yürütüldü. İmralı, HDP'nin statükonun yanında yer almasını onaylamıyor. Selahattin Demirtaş, mahremiyeti korumadı, bazı açıklamalarda bulundu. İmralı heyetinden çıkartıldı, kendisine ambargo konuldu. Hükümet çözüm sürecini yürütme konusunda kararlı. Mekanizma, muhataplar gözden geçirilebilir.

Bu yazı Timeturk.com'dan alınmıştır.

YORUMLAR (0)

Görüş Bildir Bizimle Paylaş