SON HABERLER
Sol Ok
Sağ Ok
ANASAYFAGÜNDEMPOLİTİKADÜNYAGÜNCELEKONOMİYAŞAMSPORÇEVİRİSAĞLIKKÜLTÜREMLAKEĞİTİMFOTOVİDEO
Beşar Esed: Hizbullah Suriye savaşının temel unsuru

Beşar Esed: Hizbullah Suriye savaşının temel unsuru

Beşar Esed, Suriye’de İran ve Hizbullah’ın desteğine ihtiyaç duyduklarını ve onlar gerekli gördüğü sürece Suriye’de kalacaklarını söyledi. Bu açıklamadan kısa bir süre önce İran Cumhurbaşkanı Ruhani, 'Tüm yabancı güçlerin Suriye'den çekilmesi gerektiğine' ilişkin açıklama yapmıştı. Tek başına varlık gösterebilen Suriye'den söz eden Ruhani'nin bu sözleri 'İran milisleri de Suriye'den çıakcak' yorumlarına sebep olmuştu.

Beşar Esed: Hizbullah Suriye savaşının temel unsuru
14.6.2018 13:35:45

TIMETURK | ÇEVİRİ

İran merkezli Al-alam Tv'ye konuşan Esed, İran'ın Suriye'de askeri üsleri olmadığını ancak Rusya'nın olduğunu “İran askeri üssüne ihtiyaç duyulursa temin etmekten kaçınmayacaklarını” ifade etti.

İran, Rusya gibi müttefik bir ülkedir” dedi. Esed aynı zamanda "İranlı danışmanlardan, Iraklı Şii milis güçleriyle Lübnanlı Hizbullah savaşçılarından yedi yıl süren milli savaş boyunca yarım milyondan fazla insanı öldüren Sünni isyancılara karşı önemli destek aldığını" aktardı.

“ÜLKENİN YÜZDE 40'I İSYANCILARIN KONTROLÜNDE”

Hükümetin bu savaşçılara halen isyancıların elinde bulunan ülkenin yüzde 40'ını kontrol altına almak için ihtiyaç duyduğunu belirtti.

Esed, “Hizbullah bu savaşın temel unsurudur. Savaş uzun, bu askeri güçler için ihtiyaç uzun bir süre daha devam edecek” şeklinde konuştu.

TÜRK ASKERİNE “İŞGALCİ” SUÇLAMASI

"Müttefik güçleri ülkesine kendisinin davet ettiğini" belirten Esed, "asla onlara, herhangi bir barış anlaşmasının parçası olsa bile Amerika ve İsrail istiyor diye git demeyeceğini" vurguladı.

Öte yandan Amerikan, Fransız, İsrail askerlerinin yanı sıra Türk askeriyesinin ülkesindeki varlığını da işgal güçleri olarak nitlelendirmesine dahil etti.

(Habere gitmek için fotoğrafa tıklayınız)

913654_2


      YORUM YAZ
  Foto Galeriler Videolar Yazarlar Günün Özeti
  TİMETÜRK SON HABERLER
  ÇOK OKUNANLAR
  TİMETÜRK AJANS HABERLERİ
  SON YORUMLANANLAR