DİĞER İÇERİKLER

SOSYAL HESAPLAR

Berat Albayrak kimdir, kaç yaşında? Hazine Bakanı Berat Albayrak’ın hayatı

Hazine ve Maliye Bakanı Berat Albayrak’ın Instagram hesabından yaptığı iddia edilen açıklamada, '5 yıldır sürdürdüğüm bakanlık görevime sağlık sorunları nedeniyle istifa ediyorum' denildi. Cumhurbaşkanlığı hükûmet sistemi sonrasında yapılan seçim sonrası kurulan kabinede Hazine ve Maliye Bakanı oldu. Peki Berat Albayrak kimdir, kaç yaşında? İşte Hazine Bakanı Berat Albayrak’ın hayatı, özgeçmişi.

11 Ay Önce
2020-11-08 20:47:30

Berat Albayrak kimdir? Berat Albayrak 7 Haziran 2015 tarihinde yapılan milletvekili seçimlerinde AK Parti'den milletvekili olarak Meclis'e girdi. 1 Kasım 2015 genel seçimlerinde Başbakan Ahmet Davutoğlu liderliğinde 64. Hükümette Enerji ve Tabii Kaynaklar Bakanı olan Berat Albayrak, Ahmet Davutoğlu'nun istifası sonrası Binali Yıldırım başbakanlığında kurulan 65. Hükûmette Enerji ve Tabii Kaynaklar Bakanlığı görevini sürdürdü. Cumhurbaşkanlığı hükümet sistemine geçilmesiyle birlikte 24 Haziran 2018 tarihinde yapılan genel seçimleri sonrası kurulan 66. Hükümette Hazine ve Maliye Bakanı oldu.

Berat Albayrak kimdir?

Berat Albayrak 1 Ocak 1978 tarihinde İstanbul'da doğmuştur. Babasının adı Sadık'tır ve aslen Trabzon'un Dernekpazarı ilçesinin Yenice köyündendir. Lise eğitimini Özel Fatih Koleji'nde yapmıştır. Ardından İstanbul Üniversitesi İngilizce İşletme Bölümü'nde tamamlayan Albayrak, New York'ta Pace Üniversitesi'nde finans üzerine MBA (Master of Business Administration; İşletme Yönetimi Yüksek Lisansı) yapmıştır.

1996 yılında meslek hayatına başlayan Albayrak, 1999 yılında profesyonel olarak iş hayatına başlamış ve Çalık Grubu'nun yurtiçi ve yurtdışı şirketlerinde çeşitli görevler üstlenmiştir. 2002 yılında çalıştığı Çalık Holding'in ABD ofisinde Finans Direktörlüğü ile görevlendirildi. Bu esnada New York Pace University, Lubin School of Business'te İşletme Yönetimi Yüksek Lisansı yaptı. 2006 yılında ABD'den Türkiye'ye dönen Albayrak, holdingin Mali İşler Genel Müdür Yardımcılığı görevine atandı. 2007 yılında Çalık Holding'e Genel Müdür olarak atanmıştır. Albayrak, aynı zamanda grupiçi firmalarda da Yönetim Kurulu Üyesi olarak görev yapmaktadır. Finans ve Bankacılık bilim dalında doktorasını, yenilenebilir enerji kaynaklarının finansmanı üzerine tez hazırlayarak tamamladı. 2013 yılının sonunda özel sektörden ayrılarak Sabah Gazetesi'nde köşe yazarı olarak görev alan Albayrak, Marmara Üniversitesinde de Bankacılık ve Finansman alanında ders vermekte, birçok sivil toplum kuruluşunda çeşitli görevler üstlenmektedir.

Bu yazı Timeturk.com'dan alınmıştır.

YORUMLAR (0)

Görüş Bildir Bizimle Paylaş