DİĞER İÇERİKLER

SOSYAL HESAPLAR

Belediyeden 'temizlik' protestosu

Belediyeden 'temizlik' protestosu

16.06.2015 17:02:11
Yozgat Belediyesi, vatandaşların yediği kabuklu yemişlerin neden olduğu kirliliğe dikkati çekip, farkındalık oluşturmak amacıyla kent merkezindeki Cumhuriyet Meydanı'nda 10 gün süreyle temizlik yaptırmadı.

Belediyenin, resmi törenlerin ve çeşitli etkinliklerin yapıldığı, çocukların oynadığı, emeklilerin zaman geçirdiği Cumhuriyet Meydanı'nda çevre kirliliğini önlemeye yönelik başlattığı kampanyalardan sonuç alınamadı.

Önceki yıllarda olduğu gibi bu yıl da "temizlik kampanyası" düzenleyip, şehir merkezinde kabuklu yemiş yenilmesini ve açıktan satışını yasaklayan Yozgat Belediyesi, gerekli duyarlılığı ve farkındalığı yaratamayınca bu kez farklı bir yönteme başvurdu.

Yozgat Belediye Başkanı Kazım Arslan, kirliliğin gözler önüne serilmesi için meydanda 10 gün süreyle temizlik yapılmaması talimatını verdi. Başkan Arslan, Cumhuriyet Meydanı'nda gazetecilere yaptığı açıklamada, göreve geldiği günden itibaren temizlik konusu üzerinde durduklarını söyledi.

Çevre kirliliğine dikkati çekmek için çalışmalar yürüttüklerini ifade eden Arslan, geçen ay milletvekilleri ve öğrencilerin katılımıyla meydanda temizlik çalışması yaptıklarını hatırlattı.

Belediye ekiplerince 10 gün süreyle temizlik yapılmaması durumunda kirliliğin hangi boyutlara ulaşacağını göstermek istediklerini dile getiren Arslan, şunları söyledi:

"İnsanlar Yozgat'ta ne yapmak istediğimizi biraz daha anlamışlardır. Ümit ediyorum ki insanlar yaşadıkları şehirlerine biraz daha sahip çıkarlar. Hiç kimsenin 'Biz yapacağız belediye temizleyecek, biz kirleteceğiz belediye temizleyecek' gibi bir anlayışla hareket etmeye hakkı yok. Şehirde yaşayan insanların şehri bu şekilde kirletmeye hakkı yok.

Bundan sonra daha önce olduğu gibi cezai işlem uygulamalarımız devam edecek. Hiçbir şekilde taviz vermeyeceğiz. Bu kötü alışkanlıkları değiştireceğiz. Yozgat gerçekten pırıl pırıl, imrenilen, tertemiz bir şehir olacak. Eğer insanlarda topyekün bir temizlik bilinci oluşturmazsak bizim yaptığımız temizliğin zaten bir kıymeti olmaz. Biz her gün temizleriz insanlar da her gün kirletir. Olumlu ve olumsuz tepkiler gördük. İnsanlar 'acaba belediye işini yapmıyor mu?' gibi algıladı fakat sonrasında ne yapmak istediğimiz anladılar. İnsanlar artık birbirini ayıplasın. Bu tür kötü alışkanlıkları yapanların tamamını Yozgat'ın geneline mal etmemek lazım. Bu işi yapanlar bana göre çok küçük bir azınlık. Çoğunluğun da artık bu azınlığa dur demesi lazım."

Bu yazı Timeturk.com'dan alınmıştır.

YORUMLAR (0)

ŞABAN KOCAMAN

Erdoğana Batı düşman,Ermeni düşman, İran düşman,Hdp düşman,pkk düşman peki size ne oluyor ey Ülkücüler ,ey saadetçiler siz niye düşmansınız. Erdoğana düşman olanlarla aynı safta bulunmanız size ağır gelmiyormu?

Görüş Bildir Bizimle Paylaş