Bekir Bozdağ

Bekir Bozdağ

Kürt asıllı Türk ilahiyatçı, avukat, siyasetçi ve Adalet Bakanı… Bekir Bozdağ kimdir? İşte Bekir Bozdağ biyografisi…

Bekir Bozdağ, Yozgat'ın Akdağmadeni ilçesinde 1 Nisan 1965 tarihinde doğdu. Evli ve üç çocuk babasıdır.

Babasının adı Mehmet Duran, annesinin adı Nuriye'dir. 

Uludağ Üniversitesi İlahiyat Fakültesi ve Selçuk Üniversitesi Hukuk Fakültesi'nde eğitim aldı. Aynı zamanda Uludağ Üniversitesi Sosyal Bilimler Enstitüsü Dinler Tarihi Ana Bilim Dalı'nda da yüksek lisans eğitimini de tamamladı.

Eğitimleri sırasında İngilizce ile Arapça da öğrendi. Eğitim hayatının ardından kamu kurumlarında görev yaptı. Bir süre serbest avukat olarak çalıştı. Adalet ve Kalkınma Partisi'nin kurulmasıyla birlikte Yozgat'ta partinin Siyasi ve Hukuki İşlerden Sorumlu İl Başkan Yardımcılığı makamına getirildi.

18 Nisan 1999 yerel yönetim seçimlerinde Akdağmadeni İlçe Belediye Başkan Adayı oldu.

2002 yılında yapılan Türkiye genel seçimlerinde Yozgat ilinden milletvekili olarak Türkiye Büyük Millet Meclisi'ne girdi.

AK Parti Teşkilat Başkanlığı'na bağlı olarak farklı bölgelerde İl Teşkilat Koordinatörlüğü ile 12. Bölge Teşkilat Koordinatörlüğü'nde görevler üstlendi.

AK Parti'nin kurulmasıyla birlikte Yozgat'ta AK Parti 2002 Türkiye genel seçimleri İl Teşkilatı'nın kurucuları arasında yer aldı. Kurucu il yönetiminde Siyasi ve Hukuki İşlerden Sorumlu İl Başkan Yardımcılığı görevini yürüttü. 2002 Türkiye Genel Seçimleri'nde AK Parti Yozgat Milletvekili olarak meclise girdi.  AK Parti Teşkilat Başkanlığına bağlı olarak değişik illerde İl Teşkilat Koordinatörlüğü ve 12. Bölge Teşkilat Koordinatörlüğü görevlerinde bulundu.

Abdullah Gül öncülüğünde kurulan 61. Hükümette Başbakan Yardımcılığı'na getirildi.

13 Eylül 2015'de Adalet ve Kalkınma Partisi'nin Seçim İşlerinden sorumlu Genel Başkan yardımcısı görevini üstlendi. 24 Kasım 2015 tarihinde kurulan 64. Türkiye Hükûmeti'nde yeniden Adalet Bakanlığı görevine atandı.