Bedrettin Dalan

Bedrettin Dalan

Bedrettin Dalan kimdir? İşte Bedrettin Dalan biyografisi...

Bedrettin Dalan, Bayburt'ta 1941 yılında doğdu.

Dalan, ilk öğrenimini Germencik'te, orta ve lise öğrenimini ise Aydın Lisesi'nde tamamladı.

Üniversite eğitimini İTÜ Maçka Fakültesi'nde Elektrik Mühendisliği bölümünde bitirdi ve mezun oldu.

İş yaşamına TCDD'de başladı. Buradaki çalışmasının ardından Dalan, özel sektörde görev yaptı.

Anavatan Partisi Kurucu Üyesi oldu. Dalan, 1984 yılında bu partiden İstanbul Büyükşehir Belediye Başkanı seçildi.

1989'a kadar sürdürdüğü Belediye Başkanlığı döneminde Üsküdar sahili imara açıldı ve bugünkü halini aldı.

1986 ve 1988 yılları arasında Tarlabaşı yıkımlarıyla bugünkü Tarlabaşı Bulvarı ortaya çıktı, Avrupa Yakası'ndaki meyve sebze hali Unkapanı'ndan Bayrampaşa'ya, Anadolu Yakası'ndaki ise Kadıköy Rıhtım Meydanı'ndan İçerenköy'e taşındı.

1986 yılında ANAP içerisinde Turgut Özal ile sorunlar yaşadı. Anavatan Partisi Büyükşehir Belediye Başkan Adayı olarak katıldığı 1989 yerel seçimlerinde istediği başarıyı elde edemedi.

Seçimlerden sonra ANAP'tan ayrıldı, 17 Mayıs 1990'da Demokrat Merkez Partisi Kurucu Genel Başkanı oldu. Bu parti 14 Eylül 1991'de Doğru Yol Partisi'ne katıldı, aynı yıl yapılan genel seçimlerde DYP İstanbul Milletvekili seçildi.

Süleyman Demirel'in Cumhurbaşkanı seçilmesinden sonra boşalan DYP Genel Başkanlığı için 1993 Haziran'da olağanüstü kongre öncesinde adaylığını koydu. Ancak kongreye kısa süre kalan İsmet Sezgin lehine adaylıktan çekildi.

1994 yerel seçimlerinde İstanbul Büyükşehir Belediye Başkan Adayı oldu, fakat seçilemedi. 1995 yılında DYP'den istifa ederek ANAP'a döndü.

Çesitli kuruluşlarda yöneticilik ve yönetim kurulu üyeliği yaptı. Marmara Üniversitesi Güzel Sanatlar Fakültesi Öğretim Üyesi oldu.

1985 yılında İstek Vakfı'nı kurarak, vakfın Genel Başkanı oldu. Vakıf çok sayıda anaokulu, ilköğretim okulu ve lise kurarak eğitime açtı. Vakfın kurduğu Yeditepe Üniversitesi 1996 yılında eğitime başladı.

12 Ocak 2011 tarihinde İrticayla Mücadele Eylem Planı davası kapsamında İçişleri Bakanlığı hakkında kırmızı bültenle yakalanma emri çıkarılmaya çalışıldı ancak başarılı olunamadı.

İstanbul 13. Ağır Ceza Mahkemesi 30 Aralık 2011 tarihinde İstek Vakfı malları hariç, Bedrettin Dalan'ın Türkiye'deki bütün mal varlığına, hak ve alacaklarına el konulmasına karar verdi.

Bedrettin Dalan hakkında Ergenekon davası kapsamında 12 Nisan 2010'da yakalama kararı çıkarıldı.

18 Şubat 2015 tarihinde yakalama kararı kaldırılan Dalan, 10 Mart 2015 de Türkiye'ye döndü.