DİĞER İÇERİKLER

SOSYAL HESAPLAR

Bayramoğlu'ndan çözüm süreci yorumu

Ali Bayramoğlu, çözüm sürecinde gelinen noktayı ve sürecin kaderini değerlendirdi...

7 Yıl Önce
2015-07-04 00:01:29

Yeni Şafak Gazetesi yazarı Ali Bayramoğlu, CNN Türk ekranlarında Şirin Payzin'in sorularını yanıtladı. 7 Haziran seçim sonuçlarından sonra ortaya çıkan tabloya dikkat çeken Bayramoğlu, "Davutoğlu ve Erdoğan arasında bir görüş farklılığı olduğunu düşünüyorum. MHP ile koalisyon modelinde AK Parti "çözüm süreci de tıkandı, fırsat bu fırsat kendimizi rencide etmeden buradan dönelim" diyebilir," dedi.

CNN Türk ekranlarında Şirin Payzın sorularını yanıtlayan Yeni Şafak yazarı Ali Bayramoğlu, seçim sonrası ortaya çıkan siyasi tabloyu ve çözüm sürecinin kaderini değerlendirdi.

Ali Bayramoğlu, Erdoğan'ın Kürt sorununda milliyetçi bir bakış açısına sahip olduğunu söyledi. Erdoğan'ın sorunun çözümü için daha önce attığı adımların sadece koşullar gereği atıldığını savunan Ali Bayramoğlu"Erdoğan'ın çok ciddi bir eşiğe geldiğini düşünüyorum. Bu konuda Erdoğan değişmedi bence" dedi. Bayramoğlu, Başbakan Ahmet Davutoğlu ile Cumhurbaşkanı Erdoğan arasında bakış açısı farklılığı olduğunu iddia etti.

İşte Bayramoğlu'nun açıklamalarından satır başları:

AK PARTİ OY KAYBINI ÇÖZÜM SÜRECİNE BAĞLAYACAK

AK Parti'nin oy kaybetmesi gerçekten çözüm süreci mi? Yoksa bunu AK Parti'liler mi böyle algılıyor. Bu kaybı çözüm sürecine bağlama eğilimi kuvvetli. Çünkü hem muhafazakarlar bazen reaksiyon gösterdi hem de AK Parti kendi kaybını hatalarından değil de çözüm süreci gibi dışsal bir faktörden dolayı yansıtmayı daha rasyonel buluyor. Yani yolsuzluktan değil, Cumhurbaşkanı'ndan değil, keyfilikten otoriterleşmeden değil de çözüm süreci gibi bir nedenle oy kaybını izah etmek "üst akıl" gibi vurgularla öne çıkartarak kendi sorunlarının üstünü örtmeyi tercih ediyor. Böyle bir eğilimin olduğunu açıkçası görüyorum.

DAVUTOĞLU VE ERDOĞAN ARASINDA GÖRÜŞ FARKLILIĞI VAR

Davutoğlu ve Erdoğan arasında bir görüş farklılığı olduğunu düşünüyorum. MHP ile koalisyon modelinde AK Parti "çözüm süreci de tıkandı, fırsat bu fırsat kendimizi rencide etmeden buradan dönelim" diyebilir. Ama CHP'li bir modelde çözüm süreci gibi bir değişim politikasının riskini tüm topluma dağıtma şansı doğabilir. Erdoğan'la sürecin ilişkisi de buna bağlı.

Bu yazı Timeturk.com'dan alınmıştır.

YORUMLAR (0)

Görüş Bildir Bizimle Paylaş