DİĞER İÇERİKLER

SOSYAL HESAPLAR

'Bayrak krizi, Kürdistan fikrini sindirememekten kaynaklanıyor'

Karar Yazarı Hakan Albayrak, 'Mesele, Kürdistan kelimesini, en azından bir devlet veya devletsel yapı olarak Kürdistan fikrini sindirememekten kaynaklanıyor olsa gerek... Herhalde bunun altında da “Bugün Irak topraklarında, yarın Türkiye topraklarında…” endişesi yatıyor' diye yazdı.

5 Yıl Önce
2017-03-02 12:13:52

TİMETURK | HABER MERKEZİ

Albayrak, Barzani ziyaretinde Irak Kürdistan Bölgesel Yönetimi'nin bayrağının neden çekildiğini şu sözlerle açıkladı:

Sadece Irak bayrağı çekilseydi, hem Kürdistan Bölge Yönetimi'ne hem de Irak devletine saygısızlık edilmiş olacaktı. Erbil'e “Sizin yönetiminizi tanımıyoruz”, Bağdat'a ise “Barzani'yi bütün Irak'ın lideri olarak görüyoruz” mesajı verilmiş olacaktı zira. Tatbik edilen usulde bir anormallik yok. Öyleyse nedir şu “bayrak krizi” tezviratı?

İşte Albayrak'ın yazısının ilgili kısımları:

"KÜRDİSTAN FİKRİNİ SİNDİREMEMEK..."

Mesele, Kürdistan kelimesini, en azından bir devlet veya devletsel yapı olarak Kürdistan fikrini sindirememekten kaynaklanıyor olsa gerek.

"HERHALDE BİR ENDİŞE VAR..."

Bu sindirim sorununun temelinde ise herhalde “Bugün Irak topraklarında, yarın Türkiye topraklarında…” endişesi yatıyor.

"AMA BARZANİ'YE ŞÖYLE SÖYLEYEMEYİZ Kİ"

İyi ama, Irak'a münhasır şartların kaçınılmaz bir neticesi olarak ortaya çıkan, Irak devletinde “anayasal” bir yeri olan, uluslararası meşruiyeti bulunan ve Türkiye ile iyi geçinme iradesini gösteren Kürdistan Bölge Yönetimi'ne “Ne yaparsan yap, iyi geçinmemiz imkânsız. Bizim endişemizi göz önünde tutarak o bayrağı indireceksin ve kendini feshedeceksin!” diyemeyiz ki. Bence “Sakın bağımsızlığı düşünme!” dememiz bile münasip olmaz.

"ŞÖYLE DİYEBİLİRİZ"

Yukarıda mezkûr endişe ile ilgili olarak şunu diyebiliriz ancak: “Irak ve Türkiye gerçekleri birbirinden çok farklı. Orada kurduğunuz yapıyı Türkiye'ye taşımaya kalkışmayacağınızdan emin olmak isteriz. Yunanistan'da, Bulgaristan'da, Suriye'de, Irak'ta, İran'da Türkler var diye Türkiye Cumhuriyeti bu ülkelerin topraklarında nasıl hak iddia edemiyorsa, siz de Kürtlerin yaşadığı her ülkenin topraklarında hak iddia edemezsiniz. Farklı ülkelerdeki Kürtler arasında duygusal bağ ve o bağdan mütevellit hususi münasebetler -devletler hukuku çerçevesinde- elbette olacak; o ayrı. Ama kadîm Kürdistan coğrafyasının tamamını ele geçireceğiz derseniz üzerinize öyle bir bela çekersiniz ki, bağımsızlığınızın hayrını göremezsiniz.”

"IKBY TÜRKİYE ALEYHİNDE HAREKET ETMİYOR"

Halihazırda Kürdistan Bölge Yönetimi'nin Türkiye aleyhinde bir siyaseti yok. Bilakis, Türkiye'nin en yakın dostları arasında bulunuyor bu yönetim.

KATAR ÖRNEĞİ

Ankara-Erbil arasındaki güven, işbirliği, ortaklık, hatta ittifak, ancak Ankara-Doha hattında görebileceğimiz kadar kuvvetli. Türkiye'nin selametini arzu edip de bu durumdan hoşnut olmamak mümkün değil.

ONLARIN BAĞIMSIZLIĞI, TÜRKİYE İÇİN İYİ BİLE OLABİLİR...

Münasebetler bu minval üzere devam ettirilebilir ve geliştirilebilir ise, Kürdistan Bölge Yönetimi'nin yerini bağımsız Kürdistan Cumhuriyeti aldığında da endişeye mahal olmaz; hatta Türkiye için daha iyi bile olabilir.

Bayrak üzerinden kriz çıkarmaya çalışanlar ya Kürdistan Bölge Yönetimi ile düşmanlığı kışkırtarak Türkiye için yeni riskler üretmeyi murat ediyorlar veya ne yaptıklarını bilmiyorlar.

Hülasa: Mesut Barzani Türkiye'ye hoş geldi, sefa getirdi. Kürdistan Bölge Yönetimi bayrağı da başımız gözümüz üstüne.

 

Bu yazı Timeturk.com'dan alınmıştır.

YORUMLAR (2)

Kürt bayrağı

Kürdistan Kürtlerin anavatanıdır, Albayrakın tutarsız örneği gerçeği yansıtmıyor yani Almanya Fransa veya başka ülkelere sonradan göç eden türklerin durumu ile kürtlerin kürdistanın dört parçasındaki durumu aynı şey değildir. Türkçü devletin kürt yurdunda Kürtlere egemenlik kurması ırkçılıktır barbarlık ve zulümdür ve islama aykırıdır. B zulmü haklı çıkaracak bir tane ayet gösteremezsiniz.

metin acar

Yazının tamamını okumaya yazık!sadece şunu hatırlatalaım şayet yeterse.Mademki kuzey ıraktaki oluşuma oradaki şartlar deyip bir kılıf hazırlanıyor .Bari oradaki O şartların da nasıl hazırlandığını bir anlatıversinler millete Birde Kobani meselesinde peşmmergegeleri tapraklarımızdangeçirip kobaniye yardıma göndermeyiz nereden giderlerse gitsinler diyen düşünce neden böyle dedi ? İki gün sonra peşmerge nasıl topraklarımızdan resmi geçit gibi geçip Kobani ye gitti 7yazar efendi bunuda bir açıklasın O engin düşüncesi ile

SON VİDEOLAR

Görüş Bildir Bizimle Paylaş