DİĞER İÇERİKLER

SOSYAL HESAPLAR

Baykal: Davutoğlu gel bakan ol dese...

45 gün süren görüşmelerden sonuç çıkmayınca Cumhurbaşkanı Erdoğan düğmeye bastı. Dün TBMM Başkanı Yılmaz ile görüşen Erdoğan, Anayasa’nın 104. ve 116. maddeleri çerçevesinde seçimlerin yenilenmesine karar verdi.

7 Yıl Önce
2015-08-25 09:47:29

Hükümet kurma görevi için verilen 45 günlük süre önceki gün doldu. Sürenin dolmasının ardından dün Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan, Beştepe'deki Cumhurbaşkanlığı Külliyesi'nde, Meclis Başkanı İsmet Yılmaz ile biraraya geldi. 4 saat 20 dakika süren görüşmede, Cumhurbaşkanı Erdoğan, Anayasa gereği seçimin yenilenmesi yetkisini kullanmak için TBMM Başkanı Yılmaz ile istişari görüşme yaptı.

Görüşmenin ardından Cumhurbaşkanı Erdoğan'ın, Yılmaz ile istişare ederek, Türkiye Cumhuriyeti Anayasası'nın 104. ve 116. maddelerinin kendisine verdiği yetkiye istinaden, Türkiye Büyük Millet Meclisi seçimlerinin yenilenmesine karar verdiği bildirildi. Cumhurbaşkanı Erdoğan ile İsmet Yılmaz'ın görüşmesindan sonra ikinci adım geldi. Seçimlerin yenilenmesi kararı Resmi Gazete'nin mükerrer sayısında yayımlandı. Ardından da üçüncü adım geldi. Cumhurbaşkanı Erdoğan bugün görüşmek üzere Başbakan Ahmet Davutoğlu'na randevu verdi. Saat 11:00'da başlayacak görüşmede Cumhurbaşkanı Erdoğan'ın, Başbakan Ahmet Davutoğlu'na geçici hükümeti kurma görevi vermesi bekleniyor. Dördüncü ve son adımı ise Başbakan Davutoğlu atacak.

5 gün içinde kurulması gerek

Geçici Bakanlar Kurulu'nun 5 gün içinde kurulması gerekirken, Davutoğlu hafta sonu gelmeden listeyi Cumhurbaşkanı'nın onayına sunacak. Başbakan, Adalet, İçişleri ve Ulaştırma bakanlarını bağımsızlar arasından görevlendirecek. Seçim döneminde bu görevlere gelen, “Kenan İpek”, “Sebahattin Öztürk” ve “Feridun Bilgin”in yine görevlerini sürdürebileceği kaydediliyor. Bununla birlikte, AK Parti'ye 11, CHP'ye 6, MHP ve HDP'ye 3'er bakanlığın düştüğü belirtiliyor.

CHP ve MHP'nin seçim hükümetine üye vermeyeceğini açıklamasının ardından Davutoğlu'nun bazı CHP ve MHP'lilere bakanlık teklif edeceği iddiaları gündemde. Ahmet Davutoğlu'nun teklif götüreceği CHP'li isimlerin başında Baykal olduğu iddia ediliyor. Hürriyet yazarı Ahmet Hakan bu iddiaları Deniz Baykal'a sordu ve Baykal'ın yanıtını köşesine taşıdı.

Baykal bakanlık teklif edilirse ne cevap verecek?

"Deniz Bey, Ahmet Davutoğlu kapınızı çalsa ve 'Gel bizim kurduğumuz seçim hükümetinde bakan ol' dese... Ne cevap verirsiniz?" sorusuna Baykal'ın verdiği yanıtı aynen aktardı. Hakan, Baykal'ın soruya "Bir teklif yapılır ise elbette bir cevap verilir. Ama henüz yapılmamış bir teklife cevap vererek siyaset yapmayı, kendi siyaset anlayışıma da, siyasi nezaket kurallarına da uygun görmüyorum" cevabını verdiğini kaydetti.

Bu yazı Timeturk.com'dan alınmıştır.

YORUMLAR (0)

Görüş Bildir Bizimle Paylaş