SON HABERLER
Sol Ok
Sağ Ok
ANASAYFAGÜNDEMPOLİTİKADÜNYAGÜNCELEKONOMİYAŞAMGEZİSPORBİSİKLETÇEVİRİSAĞLIKKÜLTÜRFOTOVİDEO

Batı Trakya'dan Yunan Eğitim Bakanı'na 'Üç Azizler' mektubu

Batı Trakya Azınlık Okulları Encümenler Birliği, Yunanistan’da okul bayramı sayılan “Tris İerarhes” (Üç Azizler) yortusunun azınlık okullarında kutlanmamasını istedi.

Batı Trakya'dan Yunan Eğitim Bakanı'na 'Üç Azizler' mektubu
25.1.2020 12:04:53

Azınlıkça 1'in aktardığı habere göre Batı Trakya Azınlık Okulları Encümenler Birliği tarafındna Yunanistan Eğitim Bakanı Niki Kerameos'a gönderilen mektupta “30 Ocak'taki Üç Azizler dini yortusu öncesi, çocukları (Batı) Trakya'daki Azınlık Okulları'nda öğrenim gören ailelerin duydukları endişe” dile getiriliyor.

ÇOCUKLAR MÜSLÜMAN

Azınlık okullarındaki çocukların tamamın Müslüman olduğu ve 2018 yılına kadar Üç Azizler Yortusu'nun kutlandığı 30 Ocak'ın azınlık okullarında tatil olduğu” hatırlatılan mektupta "2018 yılı Ocak ayında bu yortunun okullarda nasıl kutlanması gerektiği konusunda azınlık okullarına da genelge gönderildiği, bu gelişmeye ailelerin tepki gösterdiği ve böylece 30 Ocak 2019 tarihinde azınlık okullarında kutlama yapılmadığı ve okulların tatil olduğu” belirtiliyor.

Mektubun son bölümünde ise azınlık okullarındaki çocukların Müslüman olduğu ve Üç Azizler Yortusu'nun dini bir yortu olduğu gerekçesiyle 30 Ocak tarihinde Batı Trakya'daki azınlık okullarında tören düzenlenmemesi ve bu tarihte derslerin yapılması talep ediliyor.

GÜNÜN ÖZETİ

    YORUM YAZ
Foto Galeriler Videolar Yazarlar Günün Özeti
TİMETÜRK SON HABERLER
ÇOK OKUNANLAR
TİMETÜRK AJANS HABERLERİ
SON YORUMLANANLAR