SON HABERLER
Sol Ok
Sağ Ok
ANASAYFAGÜNDEMPOLİTİKADÜNYAGÜNCELEKONOMİYAŞAMSPORÇEVİRİSAĞLIKKÜLTÜREMLAKEĞİTİMFOTOVİDEO
Batı Şeria'da 'ezan' yasağı

Batı Şeria'da 'ezan' yasağı

İsrail, Batı Şeria'da bir köyde, Yahudi yerleşimcilerin rahatsız olduğu gerekçesiyle cami minaresinden hoparlör ile ezan okunmasını yasakladı.

Batı Şeria'da 'ezan' yasağı
11.10.2017 00:50:30

İsrail'in Batı Şeria'nın güneyindeki bir köyde, "Yahudi yerleşimcilerin rahatsız olduğu gerekçesiyle" camiden hoparlörlerle ezan okunmasını yasakladığı bildirildi.

El-Halil'in güneyindeki Halk Direniş Komiteleri Koordinatörü Ratib el-Cebur, AA muhabirine yaptığı açıklamada, İsrail güçlerinin el-Halil'in güneyindeki Musafir Yatta bölgesindeki Et-Tuvani köyüne baskın düzenleyerek, "şifahen" köy camisinden hoparlörlerle ezan okunmasını yasakladıklarını bildirdiklerini söyledi.

"YASAĞA UYULMAZSA..."

İsrail askerlerinin, yasağa uyulmadığı takdirde köye ikinci kez baskın düzenleme tehdidinde bulunduklarını ifade eden Cebur, Et-Tuvani köyünün, Ma'on Yahudi yerleşim birimine yakınlığı nedeniyle İsrail askerleri ile yerleşimcilerin provakasyonlarına maruz kaldığını kaydetti.

Musafir Yatta bölgesi "C" bölgesinde yer alıyor.

İKİNCİ OSLO ANLAŞMASINA GÖRE BÖLGELER

Filistin ile İsrail yönetimi arasında 1995'te imzalanan "İkinci Oslo Antlaşması" çerçevesinde Batı Şeria, A, B ve C bölgelerine ayrılmıştı. Yüzde 18'i kapsayan "A bölgesi"nin yönetimi idari ve güvenlik olarak Filistin'e, yüzde 21'lik "B bölgesi"nin idari yönetimi Filistin'e, güvenliği İsrail'e devredilirken, yüzde 61'ini kapsayan "C bölgesi"nin idare ve güvenliği İsrail'e bırakılmıştı.

İsrail yönetimi Filistinlilerin C bölgesinde inşaat yapmasını neredeyse imkansız kılıyor. İsrail işgali altındaki Doğu Kudüs'te 200 bini aşkın, Batı Şeria'da ise 400 bini aşkın Yahudi yerleşimci bulunuyor. Uluslararası toplum, İsrail'in işgalindeki bu topraklarda bulunan Yahudi yerleşim birimlerini yasa dışı kabul ediyor.


    YORUM YAZ

YORUMLAR

/ 12.10.2017 13:26:25
BİZ İŞGALCİ DİYORUZ AMA İSRAİL KENDİNİ ÖYLE GÖRMÜYOR. 1967 DEKİ ÜRDÜN-İSRAİL SAVAŞI ÜRDÜN TARAFINDAN BAŞLATILDI. ÜRDÜN KAZANSAYDI FETİH DİYECEKTİK. İSRAİL KAZANDI İŞGAL DİYORUZ. YANİ BAKTIĞIMIZ PENCERYE BAĞLI.
/ 11.10.2017 12:32:04
TİMETURK OLARAK SİZ İŞGALCİLERİ yerleşimci diye HABER YAPARSANIZ EZANI DA YASAKLAR LAR SİZLERİN YAYIMLADIĞI BU HABERLERDEN DOLAYI siyonistlerin CESARETİNİ ARTTIRIYORSUNUZ ....... BU HABER YAYIMLAMAK ZEVAHİRİ KURTARMAZ (yerleşimci DİYE HABER YAP) SONRADA YERSEN BU AÇIKLAMA İsrail'in işgalindeki bu topraklarda bulunan Yahudi yerleşim birimlerini yasa dışı kabul ediyor.
Foto Galeriler Videolar Yazarlar Günün Özeti
TİMETÜRK SON HABERLER
ÇOK OKUNANLAR
TİMETÜRK AJANS HABERLERİ
SON YORUMLANANLAR