DİĞER İÇERİKLER

SOSYAL HESAPLAR

DOLAR

16,1690 ₺

EURO

17,3358 ₺

ALTIN

967,89 ₺

BİST

2.375,00 ₺

Batı Şeria'da 'ezan' yasağı

İsrail, Batı Şeria'da bir köyde, Yahudi yerleşimcilerin rahatsız olduğu gerekçesiyle cami minaresinden hoparlör ile ezan okunmasını yasakladı.

5 Yıl Önce
2017-10-11 00:50:30

İsrail'in Batı Şeria'nın güneyindeki bir köyde, "Yahudi yerleşimcilerin rahatsız olduğu gerekçesiyle" camiden hoparlörlerle ezan okunmasını yasakladığı bildirildi.

El-Halil'in güneyindeki Halk Direniş Komiteleri Koordinatörü Ratib el-Cebur, AA muhabirine yaptığı açıklamada, İsrail güçlerinin el-Halil'in güneyindeki Musafir Yatta bölgesindeki Et-Tuvani köyüne baskın düzenleyerek, "şifahen" köy camisinden hoparlörlerle ezan okunmasını yasakladıklarını bildirdiklerini söyledi.

"YASAĞA UYULMAZSA..."

İsrail askerlerinin, yasağa uyulmadığı takdirde köye ikinci kez baskın düzenleme tehdidinde bulunduklarını ifade eden Cebur, Et-Tuvani köyünün, Ma'on Yahudi yerleşim birimine yakınlığı nedeniyle İsrail askerleri ile yerleşimcilerin provakasyonlarına maruz kaldığını kaydetti.

Musafir Yatta bölgesi "C" bölgesinde yer alıyor.

İKİNCİ OSLO ANLAŞMASINA GÖRE BÖLGELER

Filistin ile İsrail yönetimi arasında 1995'te imzalanan "İkinci Oslo Antlaşması" çerçevesinde Batı Şeria, A, B ve C bölgelerine ayrılmıştı. Yüzde 18'i kapsayan "A bölgesi"nin yönetimi idari ve güvenlik olarak Filistin'e, yüzde 21'lik "B bölgesi"nin idari yönetimi Filistin'e, güvenliği İsrail'e devredilirken, yüzde 61'ini kapsayan "C bölgesi"nin idare ve güvenliği İsrail'e bırakılmıştı.

İsrail yönetimi Filistinlilerin C bölgesinde inşaat yapmasını neredeyse imkansız kılıyor. İsrail işgali altındaki Doğu Kudüs'te 200 bini aşkın, Batı Şeria'da ise 400 bini aşkın Yahudi yerleşimci bulunuyor. Uluslararası toplum, İsrail'in işgalindeki bu topraklarda bulunan Yahudi yerleşim birimlerini yasa dışı kabul ediyor. .

YORUMLAR (2)

BİZ İŞGALCİ DİYORUZ AMA İSRAİL KENDİNİ ÖYLE GÖRMÜYOR. 1967 DEKİ ÜRDÜN-İSRAİL SAVAŞI ÜRDÜN TARAFINDAN BAŞLATILDI. ÜRDÜN KAZANSAYDI FETİH DİYECEKTİK. İSRAİL KAZANDI İŞGAL DİYORUZ. YANİ BAKTIĞIMIZ PENCERYE BAĞLI.

TİMETURK OLARAK SİZ İŞGALCİLERİ yerleşimci diye HABER YAPARSANIZ EZANI DA YASAKLAR LAR SİZLERİN YAYIMLADIĞI BU HABERLERDEN DOLAYI siyonistlerin CESARETİNİ ARTTIRIYORSUNUZ ....... BU HABER YAYIMLAMAK ZEVAHİRİ KURTARMAZ (yerleşimci DİYE HABER YAP) SONRADA YERSEN BU AÇIKLAMA İsrail'in işgalindeki bu topraklarda bulunan Yahudi yerleşim birimlerini yasa dışı kabul ediyor.

Görüş Bildir Bizimle Paylaş