DİĞER İÇERİKLER

SOSYAL HESAPLAR

Başörtülü diye işe alınmadı ama...

ABD Yüksek Mahkemesi işverenlerin, çalışanlarının ve iş başvurusunda bulunanların dini ihtiyaçlarını yerine getirebilecek imkanı sunması gerektiğine hükmetti.

7 Yıl Önce
2015-06-02 11:26:53

ABD Yüksek Mahkemesi bir giyim mağazasına yaptığı iş başvurusu başörtüsü gerekçesiyle reddedilen Müslüman genç kızın lehinde karar verdi.

Samantha Elauf, doğum yeri olan Oklahoma eyaletinin Tulsa kentindeki Abercrombie&Fitch mağazasının çocuk bölümüne, 2008 yılında, 17 yaşındayken iş başvurusunda bulunmuş, ancak başörtüsünün mağazanın giyim politikasına aykırı olduğu gerekçesiyle işe alınmamıştı. Mahkeme kayıtlarında, Elauf'un siyah başörtüsüyle katıldığı iş mülakatının mağaza müdür yardımcısı tarafından onaylandığı, ancak sonrasında işe alımın daha üst bir yönetici tarafından geri çevrildiği belirtiliyordu.

Abercrombie mağazasında Elauf'un işe başvurduğu dönem, her türlü şapka ve örtünün takılması ve siyah giyinilmesi yasaktı. Abercrombie, aradan geçen sürede başörtüsü politikasını değiştirse de çalışanlarının siyah giymesine yönelik yasağı hala muhafaza ediyor.

Eşit İstihdam Fırsatı Komisyonu (EEOC) adlı federal kurum tarafından Elauf adına açılan davada, önce Tusla'daki bölge mahkemesi Elauf lehine karar vererek şirketin 20 bin dolar tazminat ödemesine karar vermişti. Ancak, Denver'daki temyiz mahkemesi ise Elauf'un başörtüsünü dini gerekçeyle taktığını belirterek, giyim politikasından muafiyet isteme yoluna gitmediği gerekçesiyle şirket lehine karara varmıştı.

Konu, alt mahkemelerdeki süreçlerin ardından Ekim 2014'te Yüksek Mahkeme'ye intikal etmişti. Yüksek Mahkeme, bugün davaya ilişkin kararını açıklayarak, Elauf'un lehinde karar verdi.

Yargıçlar, 1'e karşı 8 oyla, iş yeri sahiplerinin kendilerine çalışma başvurusu yapanların ve çalışanlarının dini gerekçelerini yerine getirebilecek ortamı sunması gerektiğine hükmetti.

Abercrombie, Elauf'un iş mülakatında başörtüsünü dini gerekçelerle taktığını söylemediğini savunurken, yargıçlardan Antonin Scalia, Elauf'un, iş görüşmesi sırasında Müslüman olduğunu söylemese dahi şirketin, bu konuda “en azından şüphe duymasının yeterli olacağını” dile getirdi.

ABD'de 1964 yılındaki Sivil Haklar Yasası, işverenlere çalışanlarına dini inançlar ya da uygulamalar yüzünden ayrımcılık yapılmasını yasaklıyor.

ABD'nin en üst mahkemesi niteliğindeki Yüksek Mahkeme'de görülen dava, ülkedeki diğer işletmelere örnek teşkil edecek olması açısından da önem taşıyordu.

Elauf, davaya ilişkin yaptığı yazılı açıklamada, başörtüsünden dolayı işe alınmadığını öğrendiğinde "şok" olduğunu belirterek, "Dinimi icra etmem benim iş sahibi olmamı engellememeli" ifadesini kullanmıştı.

Bu yazı Timeturk.com'dan alınmıştır.

YORUMLAR (0)

Halil İbrahim Yılmaz

Sayın hocam,imsak vakti ile sahur vakti ayrı şeyler değil mi? Önceden sahur vakitlerinde sala okunur, herkes yeme-içmeyi bitirirdi. 15-20 dk. sonra da ezan okunurdu. Bu nasıl fetvadır böyle.

Görüş Bildir Bizimle Paylaş