DİĞER İÇERİKLER

SOSYAL HESAPLAR

'Başkanlık referandumu 23 Nisan'da yapılacak'

Yeni anayasa için referandum tarihi olarak 23 Nisan gösterildi.

5 Yıl Önce
2016-12-07 08:59:45

TIMETURK|HABER MERKEZİ

Ak Parti ve MHP arasındaki anayasa görüşmeleri olumlu tamamlandı. İçinde Başkanlık sistemini de barındıran anayasa metninin bu hafta Meclis'e gelmesi bekleniyor.

Anayasa Meclis'te gerekli oyu alırsa referanduma gidilecek.

Yeni Şafak'ın aktardığına göre, referandum tarihi 23 Nisan 2017 olarak belirlendi.

Başbakan Binali Yıldırım ve MHP lideri Devlet Bahçeli, önceki gün TBMM'de sürpriz bir görüşme yaptı. Bahçeli'nin Meclis'teki makam odasındaki görüşmede, Meclis'in feshi ve cumhurbaşkanının kararname çıkarma yetkisindeki pürüzler giderildi.

Meclis Başkanı İsmail Kahraman oy kullanamayacağı için AK Parti, 316 milletvekiliyle tam kadro teklifinin arkasında olacak. MHP'nin 39 milletvekili var. Ancak MHP'li 4 vekil daha önce “hayır” oyu vereceğini açıkladı.

MHP'nin geri kalan 35 milletvekilinden fire beklenmiyor. Bu durumda teklif AK Parti ve MHP'nin 351 oyu ile TBMM'den geçecek ve referandum yolu açılacak.

REFERANDUM 23 NİSAN'DA

Anayasa Komisyonu'ndaki görüşmelerinin ocakta başlaması beklenen teklifin iki haftada Genel Kurul'a gelmesi ve bu sürecin de 1 ayı bulması bekleniyor. Teklifin Meclis aşaması en geç şubat ayının ortası itibarıyla tamamlanmış olacak.

Cumhurbaşkanı Tayyip Erdoğan'ın onayının ardından da 60 günlük referandum takvimi işlemeye başlayacak.

Bu sürenin dolmasını takip eden ilk pazar günü de referandum yapılacak. Sürecin bu şekilde işlemesi halinde referandumun 23 Nisan 2017 Pazar gününe denk gelme ihtimali bulunuyor.

Bu yazı Timeturk.com'dan alınmıştır.

YORUMLAR (1)

necati.

Referandum neden 23 Nisanda? Mayısta veya bir başka tarihte değil!... Anlaşılan 23 Nisan 1920 de ilan edilen parlamenter sistem 23 Nisan 2017 de sona erdireceklerini düşünüyorlar. Bunun vebalini kimse ama hiç kimse kaldıramaz. Ne tarih önünde ne Millet önünde nede ilahi adalet önünde hesabını veremez.

Görüş Bildir Bizimle Paylaş