DİĞER İÇERİKLER

SOSYAL HESAPLAR

Başbakan Yıldırım: Ya makul oran belirlersiniz ya da...

Başbakan Binali Yıldırım, İstanbul Sanayi Odası'nda (İSO) yaptığı konuşmada bankalara, 'faizleri düşürün' çağrısı yaptı.

4 Yıl Önce
2017-06-21 19:21:52

Başbakan Yıldırım, İSO'da yaptığı konuşmada bankalara, "faizleri düşürün" çağrısı yaptı.

Yıldırım şunları söyledi:

Tren kalkıyor! Hareketten önce son çağrıyı yapıyorum. Ya makul bir faiz oranını benimsersiniz ya da biz bunun da tedbirini alırız. Bunu bankacılarımız bir tehdit olarak algılamasın. Ellerinden paralarını alacak değiliz. Kredi Garanti Fonu'yla kaynak ürettiysek, iş sektörünü rahatlattıysak, bankalar da 'çaresisiz' diye düşünmesinler. Elimizde araçlarımız var bunları kullanmaktan çekinmeyiz ama isteriz ki iş tatlılıkla hallolsun.

Göstergelerimize bakıyoruz, hepsi dünyanın göstergelerinden iyi. Bankalara bakıyoruz, faize, enflasyona vesaire, burada işler tersine dönüyor. Bunda bir yanlışlık yok mu Siz bu işin erbabısınız, burada bir yanlışlık var. Bu doğal bir şey değil, sürdürülebilir de bir şey değil. Bunun çaresi var. Bu işi, biz tek taraflı yapmak istemiyoruz. Bankalara diyoruz ki 'Gelin kardeşim, bak aklınızı başınıza alın, mevduat toplama yarışına girmeyin.' Birbirleriyle yarışıyorlar. 'Ne veriyorsun ', '13', 'Ben 13,2.' Sanki efendim, balık mezbahasında müzayede yapıyor. Olur mu böyle şey? Parayı toplayacaksınız, sonra o parayı kullandıracak kimse bulamazsan ne yapacaksın Turşusunu mu kuracaksın paranın ?

Bu yazı Timeturk.com'dan alınmıştır.

YORUMLAR (0)

Görüş Bildir Bizimle Paylaş