DİĞER İÇERİKLER

SOSYAL HESAPLAR

Başbakan Yardımcısı Kurtulmuş: (1)

Başbakan Yardımcısı Kurtulmuş: (1)

7 Yıl Önce
2015-06-02 18:58:51
Başbakan Yardımcısı Numan Kurtulmuş, yurtdışında kullanılan oylara ilişkin, "31 Mayıs itibariyle toplam kullanılan oy sayısı, bir milyon 27 bin civarındadır" dedi.

Kurtulmuş, seçim çalışmalarını yürüttüğü Ordu'da Yurtdışı Türkler ve Akraba Topluluklar Başkanı Kudret Bülbül ve AFAD Başkanı Fuat Oktay ile bir araya geldi.

Daha sonra gazetecilerin sorularını yanıtlayan Kurtulmuş, her dönem yurtdışına gidildiğinde buralardaki vatandaşların, en büyük taleplerinden biri de oy kullanmak istediklerini beyan etmeleri olduğunu kaydetti.

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan'ın, cumhurbaşkanı seçildiği 10 Ağustos seçimlerinde ilk defa yurtdışındaki vatandaşların oy kullandığını hatırlatan Kurtulmuş, burada da birtakım aksaklıklar dolayısıyla gümrük kapıları dahil sadece yüzde 18 civarında katılımın gerçekleştiğini belirtti.

Kurtulmuş, söz konusu dönemde yaklaşık 530 bin civarında seçmenin oy kullandığına vurgu yaparak, "Bu, Türkiye'nin ilk tecrübesiydi. Bu seçimden aldığımız tecrübeleri uzun uzun değerlendirdik. Yurtdışı Türkler ve Akraba Topluluklar Başkanlığımızın nezaretinde Dışişleri Bakanlığımız, ilgili kuruluşlar, Yüksek Seçim Kurulu ile birlikte hep bir araya gelerek bu çalışmaları uzun bir süre sürdürdük" dedi.

Sonunda aksayan noktaları ortadan kaldıran bir seçim yapılmasına çalıştıklarını ifade eden Kurtulmuş, şöyle devam etti:

"31 Mayıs itibariyle toplam kullanılan oy sayısı bir milyon 27 bin civarındadır. Bunun bir milyon 150 bin civarına çıkması gümrüklerdeki katılımla birlikte bekleniyor. Bu da yaklaşık yüzde 36 demektir. Yani yüzde 18 katılımdan yüzde 36 katılıma ulaşmışız. Bu, çok büyük bir başarıdır. Ümit ediyorum ki yüzde 40'lar civarında bir katılım yurt dışı Türkler tarafından bu seçime katılım gerçekleşecektir. Bütün dünyadaki diasporanın yani kendi ülkelerinin dışında oy kullanan ülke vatandaşların ortalamasına baktığımız zaman aşağı yukarı yüzde 35, 40 seviyesindedir."

Türkiye'nin yurt dışından oy kullandığı ikinci seçiminde uluslararası standartları yakaladığını, bunun çok büyük bir başarı olduğunu, bu başarıda emeği geçen herkesi tebrik ettiğini belirten Kurtulmuş, şu değerlendirmelerde bulundu:

"Yurtdışı Türkler ve Akraba Toplulukları Başkanlığımız başta olmak üzere diğer ilgili bütün devlet kurumlarımızı, yurt dışında bu süreçte destekleyen konsoloslarımız ve elçiliklerimizi tebrik ediyorum. Bu önemli bir başarıdır. İkinci seçimde yüzde 40 seviyesine gelinmiş olması Türkiye açısından övünç vesilesidir ama bu yeterli değildir. Bunu bu kadar önemli görüyor olmakla birlikte bunu yeter ki görmüyoruz. İnşallah bundan sonraki seçimlerde çok daha yüksek katılımlar sağlanacaktır. Bu katılımlarla birlikte de Türkiye'de gerçekten yurtdışındaki vatandaşlarımızın Türkiye siyasetinde söz hakkı artacaktır."

- "Gelecek seçimde TBMM'de temsil edilecekler"

Başbakan Yardımcısı Numan Kurtulmuş, gelecek seçimde bunun dışında başka bir şeyin daha olacağını savunarak, şöyle konuştu:

"O da yurdışında yaşayan vatandaşlarımızın belli seçim bölgeleri olarak kabul edilmesi ve onların yurtdışında yaşarken Türkiye Cumhuriyeti'nde, Türkiye Büyük Millet Meclisi'nde parlamento da temsil edilme haklarıdır. Bunların da üzerinde çalışıyoruz. Önümüzdeki seçimde de gerçekleşmesini sağlayacağız. Böylelikle seçmenlerimizin yoğun olduğu bölgelerde ya da başka yerlerdeki insanlarımız o kendi seçim çevrelerinde eğer aday olurlar ve Türkiye'deki seçime katılırlarsa bu katılımın çok daha yukarı da olması tabiidir."

Kurtulmuş, bu seçimle birlikte Türkiye açısından önemli bir demokratik eşiğin aşıldığını vurgulayarak, "Yüzde 40'lar seviyesine gelen katılım fevkalade önemlidir. İnşallah bundan sonraki seçimde Türkiye bu anlamda yurtdışında da katılım sağlanacaktır. Orada yaşayan insanlara seçilme hakkı kendilerine verilecek. Böylece yurtdışında yaşayan çok geniş Türk diasporanın Türkiye siyasetinde de söz sahibi, temsil gücünün olması ve kendilerini Türkiye Büyük Millet Meclisi'nde temsil etmeleri imkanı ortaya çıkacaktır. Bu anlamda bir kez daha seçime katılan vatandaşlarımıza yürekten teşekkür ediyorum" diye konuştu.

(Sürecek)

Bu yazı Timeturk.com'dan alınmıştır.

YORUMLAR (0)

OSMAN ER

4,5 milyon dolar para için kıyameti kopart, herkesi hırsız ilan et, ama tanesi 5 milyon dolardan 3 rezidans alan hanım onurlu ve dürüst olsun. Başkasının oğlu 500 bin dolar hisseyle gemi alınca kıyameti kopart, ama senin kızın 5 milyon dolarlık daire alınca onurlu ve dürüst olsun. Siz başa gelseniz ülkeyi tapusu ile satarsınız....

Görüş Bildir Bizimle Paylaş