DİĞER İÇERİKLER

SOSYAL HESAPLAR

Başbakan Yardımcısı Akdoğan: (3)

Başbakan Yardımcısı Akdoğan: (3)

02.06.2015 20:29:09
Başbakan Yardımcısı Yalçın Akdoğan, "(Çözüm süreci) Biz bu süreci başlattığımızda HDP böyle bir rol üslenmiş değildi. Burada PKK'ya silah bıraktıracak olan kimdir? HDP mi? Burada silah bıraktırma iradesine sahip olan İmralı'dır? Onun ötesinde HDP'nin böyle bir iradesi yok ve bu irade hiçbir zaman PKK silah bıraksın üzerine kurgulanmadı. Onun için Öcalan'ın mesajını 3 hafta açıklamadılar" dedi.

Akdoğan, NTV'de katıldığı programda gündeme ilişkin açıklamalarda bulundu.

"HDP'nin güçlenmesi yarardan çok zarar mı getirir?" sorusu üzerine Akdoğan, çözüm sürecinde kritik olan durumun AK Parti'nin seçimdeki başarısına bağlı olduğunu söyledi.

HDP'nin çözüm sürecinde sadece bir misyonu olduğunu ifade eden Akdoğan, "Bu rolü yine oynayabilir, başka aktörler oynayabilir. Biz bu süreci başlattığımızda HDP böyle bir rol üslenmiş değildi. Burada PKK'ya silah bıraktıracak olan kimdir? HDP mi? Burada silah bıraktırma iradesine sahip olan İmralı'dır? Onun ötesinde HDP'nin böyle bir iradesi yok ve bu irade hiçbir zaman PKK silah bıraksın üzerine kurgulanmadı. Onun için Öcalan'ın mesajını 3 hafta açıklamadılar" diye konuştu.

Akdoğan, Kürt vatandaşların çözüm sürecini AK Parti'nin başlattığını anlaması gerektiğini kaydederek, bu süreçte atılan tüm adımların ve reformların da AK Parti tarafından atıldığını belitti.

Seçim sonrası öncelik verecekleri konuların başında çözüm süreci olacağını dile getiren Akdoğan, "AK Parti olarak taahhüt ediyoruz. 8 Haziran sabahı bizim öncelikli konumuz çözüm sürecidir ve biz birkaç ay içerisinde çok önemli gelişmelerin olabileceğini düşünüyoruz. Meselenin yaz aylarında bile bir noktaya gelebileceğini düşünüyoruz" ifadesini kullandı.

- "HDP'nin söylediği PKK'nın siyasi hedefidir"

Akdoğan, Selahattin Demirtaş'ın "hepsi birazcık apocu oldu" sözlerine ilişkin soru üzerine, kimsenin "apocu" olmadığını ve zihniyet olarak Öcalan ile Demirtaş arasında bir fark bulunmadığını söyledi.

Sadece terör örgütünün silah bırakmasıyla ilgili çözüm süreci bağlamında ortada farklı tavırların sergilendiğine işaret eden Akdoğan, şöyle konuştu:

"Geçmişten bu yana PKK'nın bir takım hedefleri olmuştur, bunlar evrim geçirmiştir. Bağımsız devletten demokratik özerkliğe kadar gelmiştir. Bugün HDP'nin söylediği PKK'nın siyasi hedefidir. Kandil silah bırakmaya yanaşmadığı için Selahattin Demirtaş biraz makas değiştirdi. Dış güçler 'Türkiye kendi iradesiyle bu sorunu çözmesin, aman PKK denklemden çıkmasın' bazıları da 'aman bu sorunu Türkiye çözerse gelir bizi vurur' gibi farklı sebeplerle yönlendirme yapıyor. Kandil'de 'silahlı mücadeleyle istediğimi elde ederim' diye çözüm sürecine ayak dirediler. HDP şimdi bu kaos planını yapanlara neden kendini kullandırtıyor."

- "İmralı'ya piknik yapmaya mı gidiyorsun?"

Akdoğan, çözüm sürecinin sahibinin AK Parti olduğunu vurgulayarak, "Sen bu süreçte rol oynadın. Senin rolün ne? Bir iraden var mı? Sen getir götür yapıyorsun. Geçenlerde kendi açıklaması vardı, 'O bizim parti başkanımız değil, bize karışmaz'. Yani 'talimat almayız' demeye getiriyor. Peki sen niye gidiyorsun İmralı'ya, piknik yapmaya mı gidiyorsun? Oradan talimat almıyorsan niye gidiyorsun?" değerlendirmesinde bulundu.

HDP'nin darbeci, vesayetçi yapıyla ve bir takım medya guruplarıyla birlikte olduğu için güvenilirliğini kaybettiğini belirten Akdoğan, hükümetin seçimde sonra farklı kişilerle bu süreci yürütülebileceğine dikkati çekti.

- "Türkiye, Türkmenlere elbette yardım gönderecek"

Akdoğan, MİT tırlarıyla ilgili habere yönelik değerlendirmesinin sorulması üzerine, "paralel yapı"nın her seçimden önce çeşitli oyunlar düzenlediğini ifade etti.

Akdoğan, Türkiye'nin hiçbir şekilde terör örgütlerine yardım etmeyeceğinin altını çizerek, şunları kaydetti:

"Bu kaynak da paralel çetedir. Geçen seçimlerde de Dışişlerini dinlemişlerdi. Burada bir ihanet var, bir casusluk faaliyeti var. Kendi ülkesini teröristlere yardım eden bir ülkeymiş gibi göstermeye çalışan bir anlayış, dünyanın her tarafında kötüleyen bir anlayış bu açıkça bir ihanettir ve başka bir gücün taşeronu olduğunu gösterir. Daha vahimi devletin imkanlarını kullanarak, devlet gücünü, devlet mekanizmasını, yargı gücünü, polis gücünü kullanarak bunları yapması. Burada Türkiye, Türkmenlere elbette yardım gönderecek. Burada bizim kardeşlerimiz var, oradaki Türkmenlere biz katledilmelerine sessiz mi kalacağız. Yani Kobani'ye yardım gönderildiği zaman insanlık onuru için yapılıyor, herkes, bütün dünya alkış tutuyor 'Niye yapılmıyor' deniyor, peki bunların canı can değil mi? Oradaki Türkmenlere biz kayıtsız kalabilir miyiz?"

Türkiye'ye Arapların, Ezidilerin ve Kürtlerin de geldiğini, kendilerinin ise mazluma kimlik sormadan kucak açtığını anlatan Akdoğan, "Kobani'ye insani yardım ya da yardım giderken ses çıkarmayacaksın, Türkmenlere yardım gittiği zaman ortalığı ayağa kaldıracaksın. Terör örgütünün uzantısı olan sensin, insan utanır biraz, ortada bir terör örgütü var. Senin bununla organik bağın var. Onun vesayeti altındasın. Senin milletvekili listelerini bile onlar yapıyor, seni ikide bir azarlıyor. Sen bunu görmüyorsun, Türkiye'ye teröristlere yardım eden ülke muamelesi yapmaya çalışıyorsun. Türkiye hiçbir zaman teröristlere yardım etmemiştir, oradaki masumlara sahip çıkmıştır. Bundan sonra da gurur duyarak sahip çıkacaktır" diye konuştu.

- "O ilk önce kendisine baksın"

Akdoğan, "Seçimlerden sonra başkanlık sistemini hemen ortaya koyacak mısınız?" sorusu üzerine, başkanlık sisteminin yeni anayasanın bir parçası olduğunu söyledi.

Başkanlık sistemi konusundan kimsenin ürkmemesi gerektiğini belirten Akdoğan, "Bu Selahattin Demirtaş'ın keyfine kalmış bir konu değildir. Başkanlık sistemi Türkiye'nin ihtiyacıdır. O ilk önce kendisine baksın. Daha önce ağabeyi genel başkandı, sanki aile şirketi. Şimdi kendisi geldi partinin başına Tayyip Beye laf yetiştiriyor. Bir partinin başkanı nasıl 6 ay sonra gidip Kuzey Irak'ta kendine göre IŞİD ile savaşıyormuş. Sen nasıl demokrasiye inanıyorsun. 6 ay sonra senin de gitmeyeceğinin bir garantisi var mı?" ifadesini kullandı.

(Bitti)

Bu yazı Timeturk.com'dan alınmıştır.

YORUMLAR (0)

Görüş Bildir Bizimle Paylaş